Nënshkrimi i ri Pierre-Emerick Aubameyang nuk ka frikë nga mallkimi i supozuar i fanellës nr. 9 te Chelsea, tha të premten menaxheri Thomas Tuchel. Duke folur me gazetarët përpara ndeshjes së ligës të së shtunës në shtëpi me West Ham, ai tha se pret që sulmuesi gabon të sjellë një mori cilësish në skuadër.

Chelsea nënshkroi Aubameyang nga Barcelona në ditën e fundit të transferimit të enjten, pasi 33-vjeçari vulosi rikthimin e tij në Premier League shtatë muaj pasi u largua nga rivalët londinez të Chelseat, Arsenal.

Aubameyang do të jetë numri 9 më i ri i Chelseat, duke marrë përsipër Romelu Lukaku i cili iu bashkua Interit pas një sezoni të dobët në Stamford Bridge.

Disa sulmues që mbanin fanellën nr. 9 — duke përfshirë Fernando Torres, Radamel Falcao dhe Alvaro Morata — nuk ia dolën të lënë gjurmë te Chelsea pavarësisht se mbërritën me pritshmëri të mëdha, por Tuchel ka besim te Aubameyang.

“Nëse ai është mjaft i guximshëm për të marrë nëntë [fanellën nr. 9], ai merr nëntë,” tha Tuchel. Na takon ne që ta vërtetojmë këtë, që unë të gjej një pozicion, të krijojë mbështetje të mjaftueshme për të dhe për të përfunduar sulmet tona. Ai nuk ka frikë nga e kaluara dhe çfarë do të thotë një numër. Ai është gati të shkruajë historinë e tij. .

“Auba është i lumtur të luftojë për sfida, kështu që nëse dëshiron të marrë fanellën me nr. 9 ose dëshiron t’u tregojë njerëzve në Londër se është më i mirë nga sa mendojnë ata, atëherë aq më mirë”.

Tuchel, i cili më parë drejtoi Aubameyang në Borussia Dortmund, tha se nuk kishte shqetësime për disiplinën e tij dhe se sulmuesi ka një qëndrim pozitiv. “Ai jep gola, shpejtësi dhe shkallë pune kundër topit, kështu që është një paketë e madhe që mund të sjellë në grupin tonë”, tha Tuchel, duke shtuar se Aubameyang nuk mund të stërvitet deri në javën e ardhshme për shkak të një dëmtimi në nofullën që pësoi në një grabitje të armatosur në shtëpinë e tij. në Barcelonë.

Me Chelsea-n në vendin e 10-të në ligë pas humbjes nga Southampton në ndeshjen e tyre të fundit, Tuchel i kërkoi skuadrës së tij të forcohej përpara ndeshjes së së shtunës kundër West Ham, i cili është i 14-ti.

“Ne do të tregojmë një reagim. Është vërtetuar se mund ta bëjmë këtë me këtë grup, kështu që ne duhet të gjejmë shpirtin dhe qëndrimin e duhur në të gjitha ndeshjet,” tha Tuchel.

Mesfushori i sapo nënshkruar Denis Zakaria nuk do të jetë në skuadër për të shtunën me klubin ende duke punuar për lejen e tij të punës, ndërsa Ruben Loftus-Cheek dhe Reece James do të kthehen nga lëndimet. N’Golo Kante mbetet mënjanë.

Aubameyang ka bere edhe postimin e tij te lamtumires: Culers, 6 muaj të kaluar me ju, por dukeshin si 6 vjet. E gjithë dashuria që kam marrë është e papërshkrueshme dhe sidomos këto ditë. Ju uroj më të mirat dhe shpresoj të shihemi së shpejti. Faleminderit familje”.