Manchester United po i afrohet një lëvizjeje për të nënshkruar me brazilianin Antony pasi ra dakord të paguajë rreth 100 milion euro (84 milion sterlinas) për sulmuesin e Ajax, me negociatat mbi kushtet e transferimit që po përparojnë pa probleme.

Javën e kaluar klubi holandez refuzoi një ofertë prej 90 milionë euro – oferta e tretë e United për 22-vjeçarin – por kuptohet që bisedimet kanë vazhduar ditët e fundit dhe skuadra e Erik ten Hag është gjithnjë e më e sigurt për ta siguruar atë.

Negociatat kuptohet se po vazhdojnë, me Antony që tani pritet të bëhet nënshkrimi i pestë veror i Ten Hag përpara se dritarja të mbyllet në orën 23:00 të enjten, në atë që do të ishte transferimi i dytë më i shtrenjtë i United ndonjëherë.

Menaxheri i Ajax-it, Alfred Schreuder, këmbënguli të enjten se ai ishte i bindur se Antony – i cili ka 31 gola në 134 paraqitje që kur u bashkua nga São Paulo në vitin 2020 për 13 milionë sterlina fillestare – nuk do të largohej në këtë dritare merkato.

I pyetur nëse kjo kishte ndryshuar pas fitores 2-0 të skuadrës së tij ndaj Utrechtit të dielën, Schreuder tha: “Unë u qëndroj atyre fjalëve. Dua të flas për lojën, jo për Antonin. Unë kam thënë më shumë se sa duhet për këtë.”

Ai shtoi: “Gjithçka ka të bëjë me paratë… Unë mendoj se kjo është e trishtueshme. Por kjo është bota jonë, është shumë e trishtueshme dhe unë nuk i aprovoj fare këto gjëra.”

Ten Hag dëshiron që braziliani të forcojë opsionet e tij goditëse. 52-vjeçari aktualisht ka në departament Jadon Sancho, Marcus Rashford, Anthony Elanga, Anthony Martial dhe Cristiano Ronaldo.