Gjigandi i kazinosë Sheldon Adelson dëshiron të shesë hotelet e tij në Las Vegas. Sipas raporteve të Bloomberg, duke cituar burime të informuara, Las Vegas Sands Corp po kërkon një blerës prej 6 miliardë dollarësh për Qendrën e Konventës Veneciane Resort, Palazzo dhe Sands Expo.

Pronat janë të gjitha përgjatë Nevada City Strip të famshëm, dhe një përfaqësues i kompanisë konfirmoi se është në fazat e hershme të diskutimit të shitjes dhe asgjë nuk është finalizuar.

Sipas Departamentit të Turizmit në Las Vegas, me koronavirusin vëllimi i përgjithshëm i vizitorëve në muajin Gusht u ul me 60% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Lamtumira e Adelson në Las Vegas do të përqendronte portofolin e kazinosë së kompanisë tërësisht në Macau dhe Singapor, dy tregjet më të mëdha për miliarderin, i cili është një nga njerëzit më të pasur në botë me një pasuri të vlerësuar 29.7 miliardë dollarë. Gjithashtu një nga donatorët kryesorë të partisë Republikane dhe të Donald Trump.