Kylian Mbappé nuk është i lumtur në PSG, ai mendon se premtimet që i janë bërë në verë në kohën e rinovimit të tij të trazuar (dhe shumë të pasur) deri në vitin 2025 janë refuzuar nga presidenti Al-Khelaifi dhe konsulenti me ndikim i merkatos Antero Henrique. Skenari që mund të çojë në një divorc të bujshëm tashmë në janar është rilançuar fuqishëm nga mediat franceze në orët e fundit.

Dhe sot ‘Le Parisien’ tregon saktësisht se cilat do të ishin arsyet e zhgënjimit të sulmuesit 23-vjeçar francez: dështimi për të angazhuar njerëz si Lewandowski, Bernardo Silva dhe Skriniar, dështimi i planit të shitjes që duhet të kishte çuar ne revoluciona te ekipi, dhe ne fund pozicioni i tij në fushë.

Sa i përket pikës së fundit, hashtag-u i përdorur në një histori të publikuar pas ndeshjes së kampionatit në Reims, që është #pivotgang, është shumë i qartë për shqetësimin e tij që duhet të luajë si sulmues i parë në mes të treshesë yjore të përfunduar nga Messi dhe Neymar..

Mbappe do të donte të luante pas një qendërsulmuesi të pastër, siç ndodh në Francë, të mos ishte referenca qendrore sulmuese e skuadrës. Pllakat e Messit dhe Neymarit, të cilat nisin nga anët për t’u kthyer në këmbën e fortë dhe për t’u përqëndruar – janë kaq të lira në lëvizje – janë të skalitura dhe për këtë arsye Galtier nuk ka shumë hapësirë ​​për manovrim në këtë kuptim.

Dhe më pas është pikërisht kapitulli i Neymarit, të cilit iu premtua kreu (lexo transferimi) në verë, vetëm për ta gjetur atë duke konkurruar për rolin e ekzekutuesit të penalltisë, me polemika të lidhura në fushë dhe përmes rrjeteve sociale të ushqyer nga braziliane.

Megjithatë, pavarësisht marrëdhënieve mes të dyve që sigurisht nuk janë të frymëzuara nga dashuria vëllazërore, ka pasur një episod gjatë ndeshjes së Ligës së Kampionëve të martën mbrëma kundër Benfica-s që ndoshta e ka befasuar pak vetë Mbappe-n.

Në fund të pjesës së parë të ndeshjes së Parc des Princes, e cila përfundoi 1-1, gjyqtari Oliver akordoi një penallti për një faull ndaj Vitinhas. Në vend shkoi Mbappé, të cilin Galtier e kishte konfirmuar javët e fundit si penallti i parë i PSG-së,  por Neymar bërtiti duke inkurajuar shokun e tij të skuadrës para se të shënonte penalltinë.