Leo Messi është lojtari më i mirë i të gjitha kohërave. Kështu thuhet nga revista ‘Four Four Two’, e cila ka bërë një renditje të 100 futbollistëve më të mirë në të gjithë historinë e këtij sporti bazuar në “influencën që ata patën në epokën e tyre të veçantë, ata që lanë më shumë kujtime dhe ata që më shumë mahnitën me talentin dhe arritjet e tij”.

Një listë ku argjentinasi renditet mbi legjendat e tjera si Diego Armando Maradona, Cristiano Ronaldo, Pelé, Zidane apo Johan Cruyff.

“Ekspertët, shkrimtarët dhe fansat do të përpiqen të shprehin madhështinë e tyre me fjalë dhe metafora. Por të gjitha do të dështojnë. Pas 20 vitesh, tifozët e rinj të futbollit do të lexojnë për një figurë mesianike, shkëlqimi i së cilës mahniti botën, theu një sërë rekordesh dhe vendosi epokën e tij të dominimit.

Por derisa të shohin videot nuk do ta kenë idenë se çfarë kanë humbur”, – shkruan ‘Four Four Two Magazine”. Kjo është arsyeja pse e zgjedh Lionel Messin si më të mirin e të gjitha kohërave.

Pas tij qëndron figura e Maradonës, me të cilin të gjithë e kanë krahasuar që kur Leo Messi shpërtheu te Barcelona. Më pas shfaqet emri i Cristiano Ronaldos, me të cilin ylli nga Rosario ka bërë ‘luftë’ për të parë se kush ishte më i miri i epokës së fundit. Më në fund, dhe për të kompletuar top-5, janë Pelé, gjeniu i 1000 golave, ​​dhe Zinedine Zidane, me elegancën e papërsëritshme.

Kjo është lista e 100 lojtarëve që kanë pasur më shumë ndikim në botën e futbollit:

 1. Leo Messi
 2. Diego Armando Maradona
 3. Cristiano Ronaldo
 4. Pelé
 5. Zinedine Zidane
 6. Johan Cruyff
 7. George Best
 8. Franz Beckenbauer
 9. Ferenc Puskas
 10. Ronaldo Nazario
 11. Gerd Müller
 12. Alfredo Di Stefano
 13. Michel Platini
 14. Zico
 15. Garrincha
 16. Bobby Charlton
 17. Paolo Maldini
 18. Romario
 19. Giuseppe Meazza
 20. Andrés Iniesta
 21. Franco Baresi
 22. Marco Van Basten
 23. Eusebio
 24. Xavi Hernández
 25. Carlos Alberto
 26. Ronaldinho
 27. Ruud Gullit
 28. Manuel Neuer
 29. Sócrates
 30. Raymond Kopa
 31. Lev Yashin
 32. Lothar Matthaus
 33. Stanley Matthews
 34. Valentino Mazzola
 35. Matthias Sindelar
 36. Luis Suárez
 37. Francisco Gento
 38. Bobby Moore
 39. Michael Laudrup
 40. Roberto Baggio
 41. Kenny Dalglish
 42. Paolo Rossi
 43. Nandor Hidegkuti
 44. Gunter Netzer
 45. Gianluigi Buffon
 46. Didi
 47. Rivellino
 48. Kevin Keegan
 49. Thierry Henry
 50. Nilton Santos
 51. José Manuel Moreno
 52. Oleg Blokhin
 53. Jairzinho
 54. Gaetano Scirea
 55. Dino Zoff
 56. Juan Alberto Schiaffino
 57. Fritz Walter
 58. Daniel Passarella
 59. Gordon Banks
 60. Gianni Rivera
 61. Karl-Heinz Rummenigge
 62. John Charles
 63. Dixie Dean
 64. Gunnar Nordahl
 65. Johan Neeskens
 66. Denis Law
 67. Sandro Mazzola
 68. Dennis Bergkamp
 69. Jimmy Johnstone
 70. Ronald Koeman
 71. Omar Sivori
 72. Teofilo Cubillas
 73. Dani Alves
 74. Eric Cantona
 75. Jose Andrade
 76. Cafú
 77. Frank Rijkaard
 78. Florian Albert
 79. Luka Modric
 80. Just Fontaine
 81. Josef Masopust
 82. Jimmy Greaves
 83. Hugo Sánchez
 84. Wayne Rooney
 85. Philipp Lahm
 86. Alan Shearer
 87. Allan Simonsen
 88. Sergio Busquets
 89. Hristo Stoichkov
 90. Roberto Carlos
 91. Giacinto Facchetti
 92. Peter Schmeichel
 93. Sandor Kocsis
 94. Luis Figo
 95. Djalma Santos
 96. Javier Zanetti
 97. George Weah
 98. Kaka
 99. Mario Kempes
 100. Gheorghe Hagi