Lionel Messi nuk ishte pranë largimit për herë të parë nga skuadra e Barcelonës. Argjentinasi arriti akordin me klubin e Chelseas dhe në vitin 2004 sipas asaj që shkruan Gianlucas Di Marzio në librin e tij për të pathënat e merkatos.

Trajneri Jose Mourinho në atë periudhë pati një bisedë në facetime me Messin dhe arriti ta bindte. Blutë e Londrës do të paguanin 250 milionë euro për klauzolën e tij të lirimit dhe 50 milionë euro neto në vit për sulmuesin.

Messi ishte në kulmin e akuzave të vitit 2003 për taksat e papaguara dhe po mendonte largimin nga Spanja. Ai arriti akordin personal me skuadrën e Chelseas, por në marrëveshje ndërhyri babai i tij, Jorgo dhe ish-shoku i skuadrës Deco që prishën gjithçka.