Valët e të nxehtit që po përfshijnë vendin tonë po sjellin temperatura shumë të larta.

Sipas Meteoalb moti do të jetë nën dominimin e kthjellimeve në zonat bregdetare dhe të ulëta ndërsa në zonat malore do të ketë vranësira të pakta.

Por pasditja sjell zhvillim të vranësirave në Juglindje të Shqipërisë duke gjeneruar shira të izoluar.

Temperaturat e ajrit do të rriten lehtë në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur
vlerat ditore nga 18°C deri në 39°C.

Era do fryjë e mesatarisht në det me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi Verior – Veriperëndimor duke krijuar dallgëzim 3 ballë.

Teksa në Kosovë, vijojnë kthjellimet të jenë mbizotëruese në të gjithë Kosovën në orët e para të ditës.

Ndërsa në vijim parashikohet që vranësirat të shtohen lehtësisht në vend, por nuk do të sjellin reshje.

Intervalet e shpeshta me kthjellime do të jenë prezente dhe gjatë pasdites në Jugperëndim të Kosovës.