Lajmi i Michael Jordan në Milano emocionoi të gjithë fansat e kampionit të basketbollit dhe jo vetëm.

Nuk është çudi që ka kaq shumë thashetheme rreth Michael Jordan që është ndoshta lojtari më i famshëm i NBA-së i të gjitha kohërave, të cilit i janë kushtuar filma, dokumentarë dhe që ka ende një nga linjat më ikonike të veshjeve në botë.

Me një vlerë neto prej 2.2 miliardë dollarë, Jordan ka qenë gjithashtu një nga atletët më të paguar dhe më të pasur në histori me sponsorizime milionere me famë me Nike, Gatorade, McDonald’s, Coca-Cola dhe shumë marka të tjera të mëdha.

Sot kampioni i basketbollit zotëron disa vila luksoze, një jaht e madje edhe një avion privat. Le të shohim se si është bërë avioni i Michael Jordan.

Michael Jordan ndodhet me pushime në Itali dhe sipas disa gazetave kampioni i NBA mbërriti në aeroportin Linate me avionin e tij privat, i identifikuar nga ngjyra e veçantë dhe logoja e Air Jordan në bishtin e avionit.

Nuk është e sigurt që ish-basketbollisti ka zbritur në Milano me aeroplanin e tij privat, por sigurisht e dimë se ai e ka një të tillë.

Superylli i NBA zotëron një jaht prej 21 milionë dollarësh të quajtur “Mr. Terrible”, një jaht tjetër prej 80 milionë dollarësh të quajtur “Joy” dhe varka të tjera gjithashtu. Dhe ai gjithashtu zotëron një avion privat që kushtoi 62 milion dollarë.

Avioni privat i Michael Jordan është Gulfstream G-IV, i cili është rinovuar tërësisht ndër vite, ndaj sot vlera e tij është sigurisht më e lartë se çmimi i blerjes.

Avioni fillimisht kishte një ngjyrë blu dhe të bardhë për nder të kolegjit të kampionit të NBA, Universiteti i Karolinës së Veriut. Në vitin 2017, Michael Jordan e ndryshoi avionin e tij privat me një ngjyrë gri dhe të bardhë dhe logon e atleteve të tij ikonë.

Avioni privat është i pajisur me motorë Rolls-Royce dhe ka vend për gjashtëmbëdhjetë pasagjerë, përveç dy pilotëve. Nuk ka detaje në lidhje me brendësinë e avionit, por ka të ngjarë që ai të ketë lehtësitë më të mira luksoze në biletë, si një dhomë ngrënie private dhe një bar.