Milani po përgatitet për një javë intensive. Nga e hëna janë caktuar disa takime në selinë qendrore të klubit dhe midis tyre spikat ai me agjentin e Hakan Calhanoglu. Edhe pse ekziston ende një distancë ekonomike midis kërkesës së mesfushorit-sulmues dhe asaj që klubi ofron, besimi shkëlqen përmes fjalëve të drejtuesve dhe trajnerit Pioli, i cili është kthyer për të adresuar çështjen: “Unë besoj se Hakan ka vullnetin e pronarëve për të rinovuar. Ka një negocim, por gjëja pozitive është se ekziston vullneti nga të dy palët për të vazhduar bashkë. E rëndësishme është të shohësh djem të vëmendshëm dhe të qetë te Milani”.

Referenca është gjithashtu për zgjatjen e kontratës së Gianluigi Donnarumma, që gjithashtu skadon në qershor. Sidoqoftë, në fillim të javës së ardhshme do të ketë një ballafaqim me Gordon Stipic, menaxher i Calhanoglu, për të mbyllur hendekun financiar. Milani nuk do të dëshironte të kalonte më shumë se 4 milionë euro në sezon, ndërsa lojtari ka rënë disi nga pozicioni i tij fillestar prej 6 milionë euro.