Ai është lojtari që ka krijuar më shumë shanse shënimi këtë sezon në 5 ligat kryesore europiane (përfshirë kupat). Asistuesi më i mirë në Serie A në vitin 2020, i katërti në Europë. Numrat e shenjtërimit të një talenti, i cili më në fund ka gjetur besim në mjetet e tij, me një hap të qartë dhe domethënës karakteri, që e ka bërë të jetë një nga drejtuesit e ekipit kryesues në Itali. Është Milani i Ibrahimoviç, Donnarumma, Hernandez, por edhe i Hakan Calhanoglu, i pjekur dhe, falë Piolit, i kthyer më 2020 në pozicionin më të natyrshëm për të, atë të mesfushorit-sulmues.

Performanca e turkut, e përshkruar nga të dhënat e Opta, është e qartë: mes mesfushorëve-sulmues, vetëm Bruno Fernandes, në vitin 2020, mori pjesë në mënyrë aktive në një numër më të lartë golash se Hakan (46 për portugezin, 31 për Calhanoglu). Numrat më të mirë të lojtarit në fjalë dhe si i tillë, 10 e kuqezinjve, përmes agjentit të tij, Gordon Stipic, kërkon të paguhet më shumë nga Milani. Në negociatat e gjata, deri tani më të vështira se sa pritej, për rinovimin e kontratës së tij, e cila skadon në qershor, ka predominuar dëshira për akord.

Negocimi do të përjetojë momentet e tij vendimtare në janar. Stipic pritet në Itali në javët e ardhshme për një takim të mëtejshëm me Maldini dhe Massara, pas samitit të 16 dhjetorit të kaluar, nga i cili ka dalë një optimizëm i kujdesshëm. Përjashtuar të papriturat, marrëveshja mund të arrijë në 4 milionë euro, plus shpërblime, me një rritje të konsiderueshme page, krahasuar me 2.5 milionë të marra aktualisht nga turku. Ai konsiderohet në qendër të projektit të Milanir edhe për vitet që do të vijnë.

Por, përkundër rëndësisë së këtij rinovimi, vëmendja e Calhanoglu ka qenë gjithmonë e përqendruar kryesisht në fushë. Edhe në “Epiphany”, në natën e superndeshjes kundër Juventusit, Hakan do të kërkojë golin e tij të parë nga aksioni në këtë Serie A, si dhe golin e tij të parë ndonjëherë kundër bardhezinjve. Me këta të fundit është përballur nëntë herë në karrierën e tij, pa qenë në gjendje të hynte kurrë në raportin e ndeshjes si shënues.

Juventusi në muajt e fundit, kur hendeku midis Calhanoglu dhe Milanit për rinovimin dukej shumë më i vështirë për t’u kapërcyer, kishte shprehur interesin e tij për mesfushorin-sulmues. Kishte bërë sondazhe eksploruese për të kuptuar situatën dhe mundësisht të vlerësonte opsionin pa asnjë kosto. Kontakte të cilat, si ato me Manchester United, i kanë shërbyer Stipic për të forcuar pozicionin e tij në negociata me kuqezinjtë. Por, qëllimi i Hakan ka qenë gjithmonë i qartë: përparësi për Milanin, me perspektivën për të qenë protagonist i kthimit të “Djallit” në nivelet më të larta, në Itali dhe në Europë.

Sidomos në periudhat e mungesës së Ibrahimovic, Calhanoglu ishte udhëheqësi i vërtetë teknik i këtij Milani, njeriu i thirrur për të ndezur dritën dhe për të dhënë një shembull të mirë. 26-vjeçari nga Mannheim arrin të tregojë gjithë frymëzimin e tij: 6 asiste në këto 15 javët e para të Serie A (i pari, së bashku me Mertens dhe Mkhitaran), por mbi të gjitha me 53 mundësi goli të krijuara deri më tani (3.53 për lojë). Kjo e bën atë lojtarin më ndriçues të kësaj Serie A.