Rafael Leao po konfirmon veten si ylli më i ndritur në Milano dhe me shumë gjasa në të gjithë Serinë A. Prej dy sezonesh ai ka treguar se ka bërë kapërcimin e shumëpritur në cilësi. Më i pjekur, më i vazhdueshëm, fizikisht më i fortë. Portugezi është aq afër kampionit sa çdo skuadër do ta dëshironte.

Shpejtësi, driblime, gola, sa klas nga Leao! Milani e di mirë këtë dhe po punon shumë për të rinovuar kontratën. Ndërkohë, emrat e tjere te mëdhenj të Europës e kanë vënë re. Real Madrid, Barcelona, ​​Manchester City, Paris Saint Germain dhe Chelsea.

Më të mëdhenjtë nga ana e tyre trokitën në derën e Milanit. Tani janë blutë ata që duan të bëhen seriozë ne negociata. Djalli ka detyrimin të përpiqet në çdo mënyrë të blindoje lojtarin. Dëshmi e rëndësisë së Leaos ishin fjalët e dy lojtarëve të mëdhenj nga bota e Milanit. Arrigo Sacchi dhe Ruud Gullit.

Të pranishëm në Festivalin Sportiv të Trentos, Arrigo Sacchi dhe Ruud Gullit trajtuan kryesisht çështje që lidhen me Milanin, si nga e kaluara ashtu edhe nga e tashmja. Pyetja për Rafael Leaon është e pashmangshme. Dhe kush përveç një sulmuesi si Ruud Gullit mund të thirret për të gjykuar portugezin?

Ish-ylli i kuqezinjve u pyet nëse Rafael i ngjan holandezit që bëri një shfaqje në fund të viteve ’80 dhe ’90. “Milani ka nevojë për një kampion, dikë që jep dicka me shume, pra shtesë. Leao është i tille. Në të kaluarën në Itali secila skuadër kishte dy, tre ose katër, sot të gjithë shkojnë në Angli”, tha Ruud, duke nënvizuar se sa e rrallë dhe unike është tani të kesh në skuadër lojtarë të kalibrit dhe karakteristikave të Leaos.

Çuditërisht, kur Arrigo Sacchi u pyet për portugezin, ai e krahasoi atë me Gullit për disa cilësi: “Leao ka një shpejtësi që është shumë afër asaj të Ruud, por për mendimin tim është më i fortë fizikisht. Temperamenti është një fakt gjenetik, ose e keni ose nuk e keni. Shpresoj ta ketë. Ai është i mirë si cilësi teknike, varet nga ai”.

Shqyrtimet janë të gjitha pozitive dhe lavdërohen shumë për Rafael Leao. Për këtë shpresohet që ai të vazhdojë të rritet dhe të vendoset në Milano. Nga ana tjetër, Paolo Maldini foli qartë. “Nëse ai dëshiron të bëhet më i fortë, ai duhet të qëndrojë me ne. Por padyshim që gjërat bëhen dyshe”.