Forbes zbuloi fituesit më të lartë të TikTok për vitin 2021, më i riu vetëm 17 vjeç. Lista nuk përfshin të famshëm të Hollywood, por merr në konsideratë vetëm fituesit më të mirë, fama e të cilëve filloi në TikTok.

Vajzat e dominuan listën me shumë nga personalitetet e mediave sociale që kanë bërë emër duke postuar në platformën e njohur, duke tërhequr ndjekës fenomenalë gjatë rrugës…

Charli D’Amelio
Ndjekës: 133.2 milionë
Vlera: 17.5 milion dollarë
Mosha: 17

Përpara se Charli të bëhej e famshme si influencer e rrjeteve sociale, ajo ishte një kërcimtare konkurruese për pjesën më të madhe të jetës së saj. Që nga krijimi i ndjekësve të saj të shumtë, Charli krijoi një seri dokumentesh, “The D’Amelio Show”, në jetën e përditshme të TikToker dhe familjes së saj.

E shpallur si “mbretëresha e TikTok”, asnjë krijues tjetër nuk ka më shumë ndjekës se adoleshentja amerikane. Me bazën e konsiderueshme të fansave, vjen një numër i shëndetshëm sponsorësh duke përfshirë “Invisalign”, kozmetikë “Morphe” dhe “Dunkin’ Donuts”.

Dixie D’Amelio
Ndjekësit: 56.7 milionë
Vlera: 10 milionë dollarë
Mosha: 20

Si motra e madhe e influenceres më të madhe të TikTok, nuk është çudi që Dixie renditet nga Forbes si fituesja e dytë më e madhe.

Jo vetëm që është e njohur në mediat sociale, këngëtarja publikoi dy këngë në vitin 2021, njëra me Rubi Rose e cila u ngjit në vendin e 25-të në listën e popit të Billboard në SHBA.

Addison Rae
Ndjekësit: 86.1 milionë
Vlera: 8.5 milion dollarë
Mosha: 21

Duke iu bashkuar TikTok në 2019, Addison shpejt u bë e njohur kur filloi të postonte video të saj duke kërcyer me nënën e saj. Në vitin 2020, personaliteti i mediave sociale ishte TikToker më i paguar, megjithatë ajo ra në pozitën e tretë në 2021.

Addison Rae jo vetëm që ka luajtur në filmin e Netflix “He’s All That”, i cili u rendit shkurtimisht në vendin e parë në 78 vende, por ajo gjithashtu lançoi emrin e saj linjë aromash.

Bella Poarch
Ndjekësit: 87.3 milionë
Vlera: 5 milion dollarë
Mosha: 24

Për Bella një video virale e sinkronizimit të buzëve të saj ‘M to the B’ në gusht 2020 ishte fillimi i rrugëtimit të saj për t’u bërë një milionere e mediave sociale. Duke lënë gjurmë në universin TikTok, lip-sync u bë videoja më e shikuar në platformë për vitin 2020. Që atëherë ajo ka bërë reklama me Google, Prada dhe Tinder. Është një kontrast i fortë me karrierën që ajo filloi pasi mbaroi shkollën ku shërbeu në Marinën e SHBA si mekanike helikopterësh.

Josh Richards
Ndjekësit: 25.6 milionë
Vlera: 5 milion dollarë
Mosha: 19

Ai mund të jetë ylli i pestë më i paguar i TikTok për vitin 2021, dhe djali i vetëm, por ai synon diçka shumë më të madhe.

I vendosur për t’u bërë miliarderi i parë ndikues në botë sipas CNN, Josh bashkë-lançoi Animal Capital me yjet e TikTok Griffin Johnson dhe Noah Beck, dhe ish-bankierin e investimeve të Goldman Sachs, Marshall Sandman.

Firma e kapitalit të sipërmarrjes prej 15 milionë dollarësh amerikane fokusohet në mbështetjen e startupeve të hershme brenda sektorëve të konsumatorit, fintech, shëndetësisë dhe medias.