Një ekran gjigant ra dhe plagosi dy kërcimtarë para fansave të tmerruar në një koncert në Hong Kong nga grupi jashtëzakonisht popullor i djemve “Mirror”.

Ekrani i videos shtypi një interpretues përpara se të rrëzohej mbi të tjerët, treguan pamjet që qarkullonin në internet.

Koncerti muzikor u ndërpre menjëherë dhe menaxheri i grupit u kërkoi turmave të dilnin me qetësi nga arena. Policia e Hong Kongut konfirmoi për shtypin lokal se dy kërcimtarë meshkuj u shtruan në spital.

Një spital lokal tha se një interpretues pësoi lëndime në qafë dhe ishte në gjendje të rëndë në kujdesin intensiv ndërsa një tjetër ishte stabil, raportoi South China Morning Post. Emrat e të plagosurve nuk janë bërë të ditur.

Disa femra frekuentuese të koncerteve u trajtuan gjithashtu për tronditje. Grupi i djemve kishte performuar në Coliseum të Hong Kongut të enjten mbrëma, si pjesë e një serie shfaqjesh.

Qeveria e qytetit ka urdhëruar që pjesa e mbetur e turneut të pezullohet derisa të kryhen kontrolle sigurie në vendet e tjera.

“Jam i tronditur nga incidenti”, tha udhëheqësi i ri i qytetit, John Lee, duke shtuar “u shpreh ngushëllimet për ata që u plagosën dhe shpresoj se ata do të shërohen shpejt”.

Shefi Ekzekutiv i Hong Kongut urdhëroi gjithashtu agjencitë e qytetit të “hetojnë në mënyrë gjithëpërfshirëse incidentin”.

Grupi është jashtëzakonisht i popullarizuar në qytet dhe shpesh vlerësohet me rigjallërimin e Cantopop – muzikës pop lokale të Hong Kongut.

Anëtarët e saj janë disa nga personazhet e famshëm më të njohur në Hong Kong sot.

Grupi u formua në vitin 2018 dhe që atëherë ka përjetuar sukses në vitet e fundit duke arritur audiencë në të gjithë Azinë.