Boksieri afrikanojugor Simiso Buthelezi ra në mënyrë shqetësuese në koma klinike të shkaktuar pasi humbi ekuilibrin e tij dhe sulmoi një kundërshtar të padukshëm… Si ndodhi?

Buthelezi i pamposhtur më parë u përball me bashkatdhetarin Siphesihle Mntungwa për titullin vakant të Federatës Botërore të Boksit në peshën e lehtë Afrikane këtë fundjavë të kaluar.

Buthelezi boksoi bukur dhe dukej në rrugë për të shënuar një fitore unanime. Por pasi e rrëzoi Mntungwa-n në një shkëmbim të rëndë në raundin e dhjetë, ai humbi drejtimin e tij dhe në mënyrë të çuditshme filloi të gjuante grushta drejt një këndi të zbrazët pasi arbitri kaloi vijën e tij të shikimit.

Buthelezi hodhi disa grushta nëpër litarë, duke bërë që arbitri të largohej nga gara. Pasi u mor kujdes nga mjekët në unazë, Buthelezi u dërgua në spital dhe u vendos në koma.

VIDEO E MOMENTIT

Por pesha e lehtë thuhet se është në një “gjendje të qëndrueshme” dhe do të mbahet nën vëzhgim për “ditët e ardhshme”. Gazetari i boksit Tim Boxeo shkroi në Twitter: “Burimet ndajnë se Simiso Buthelezi aktualisht është në gjendje stabile në Afrikën e Jugut dhe në ditët në vijim do të mësohet më shumë se çfarë mund të ketë shkaktuar potencialisht një përgjigje shumë të frikshme dhe të çuditshme në ring.

Tifozët e boksit në mbarë botën mbetën të habitur nga pamjet dhe shpejtuan t’i dërgonin urimet e tyre afrikano-jugorit. Njëri shkroi në Twitter: “Gjëra të frikshme, shpresoj që të gjithë të jenë të shëndetshëm dhe të shëruar”.

Një tjetër tha: “Zot i Madh, cfare tmerr*i, shpresoj qe ai është mirë.”  “Këtë nuk e kam parë kurrë më parë në boks. Shumë e frikshme.” Një tjetër thirri: “Ne lutemi që ai të jetë mirë. “Për dashurinë e Zotit, lutemi qe ai të shërohet plotësisht. Boksi nuk ia vlen për pasojat apo vitet e dhimbjes dhe vuajtjes.”