Trajneri i Tottenhamit, Jose Mourinho, ka folur në lidhje me merkaton në përgjithësi. Ai mendon se duhet të shpenzosh që të marrësh një lojtar të rëndësishëm në mbrojtje dhe duhet të paguajë goxha për ta rrëmbyer.

“Tjetër gjë është që marrësh një mbrojtës qendre të mirë dhe paguan 70 milionë për një top mbrojtës në Europë dhe të rrisësh cilësinë e skuadrës.

“Tjetër gjë është të marrësh një lojtar të mirë që ka nevojë të rritet”, -tha ai. Numri një i stolit po mundohet të gjejë një futbollistit të mirë, por ka shumë probleme.