Bota e muzikës është tonditur rëndë këtë të mërkurë, pas një lajmi të keq. Mbretëresha e muzikës Rock’n Roll, Tina Turner ndërroi jetë në moshën 83-vjecare.

Lajmi është bërë i ditur nga zëdhënësi i saj, i cili në një deklaratë ka bërë me dije se arsyeja e vdekjes ka qenë një sëmundje nga e cila vuante për një kohë të gjatë. “Tina Turner, ‘Mbretëresha e Rock’n Roll’-it ka vdekur sot e qetë në moshën 83-vjeçare pas një sëmundjeje të gjatë në shtëpinë e saj në Kusnacht afër Cyrihut, Zvicër.

Me të, bota humbet një legjendë muzikore dhe një model”, thuhej në deklaratë. Ylli i lindur në SHBA ishte një nga këngëtaret më të dashura të rrokut.

E njohur për karizmën e saj në skenë dhe një numër të madh hitesh, duke përfshirë “The Best”, “Proud Mary”, “Private Dancer” dhe “What’s Love Got to Do With It”, ajo do të mbetet përjetësisht në mendjet dhe zemrat e fansave të saj.