Cesare Pompilio, komentatori i njohur televiziv dhe tifoz i madh i Juventusit u nda sot nga jeta. I njohur për paraqitjet e tij në Telelombardia, ai ishte mjaft i njohur në mesin e tifozëve të Juventusit dhe spektatorëve të transmetimeve të futbollit të transmetuesit lombard dhe u largua në moshën 73-vjeçare.

Para nja dy vitesh ai do të ishte viktimë e një sëmundjeje dhe do t’i nënshtrohej një operacioni delikat, por nuk ka asnjë lajm të saktë për gjendjen e tij shëndetësore kohët e fundit.

Lajmin e jep Fabio Ravezzani, drejtori përgjegjës i Telelombardia, në profilet e tij sociale: “Kam një lajm të tmerr/shëm për t’ju dhënë. Fatkeqësisht miku im dhe i shtrenjtë Cesare Pompilio ka nderruar jete. Vetëm ata që kanë pasur fatin ta marrin pjesë me te brenda dhe jashtë studiove televizive e dinë se çfarë personazhi i jashtëzakonshëm ishte. Të thuash se do t’i mungojë nuk përçon zbrazëtinë që ndjejmë.”

Pak minuta më vonë erdhi kujtimi i Luciano Moggit, mikut të Cesare Pompilios: “I dashur Cesare, sot na la, por kujtimi yt dhe gjithçka që kemi jetuar së bashku nuk mund të fshihet kurrë. Miqësia jote, mbështetja jote e vazhdueshme edhe në vështirësi. Në momente ata do të jenë gjithmonë me mua. Pusho në paqe miku im.”

Cesare Pompilio ishte i njohur për simpatinë dhe festimet e tij të bollshme gjatë ndeshjeve të Juventusit, aq sa në një transmetim prej disa vitesh ai u godit nga një sëmundje live: Juventus humbi në shtëpi në Champions League dhe më pas fitoi 3-2 duke shkaktuar një ngazëllim i madh nga të ftuarit e programit televiziv.

Në studion e QSVS, kolumnisti dhe super tifozi i Juventusit pas festës së shfrenuar për golat e skuadrës së tij të preferuar i ka rënë të fikët, por situata është rikthyer menjëherë ne normalitet. Një lajm që lë trishtim të madh tek të gjithë futbolldashësit dhe dashamirësit e transmetimeve argëtuese sportive.