Të biesh në gjumë gjatë natës nuk është gjithmonë një detyrë e lehtë, veçanërisht nëse mendja juaj është ende mjaft aktive kur koka juaj godet jastëkun dhe ju duket se nuk mund ta ndaloni atë.

Fatmirësisht, ka shumë gjëra që mund të bëni për të provuar dhe përmirësuar rutinën tuaj të gjumit, të tilla si zvogëlimi i marrjes së kafeinës para gjumit dhe ushtrimet e frymëmarrjes që shumëve i konsiderojnë të dobishme.

Ka edhe ilaçe që mund t’ju ndihmojnë të bini në gjumë, por sipas një farmacisti këto duhet të përdoren vetëm si mjeti i fundit, pasi disa prej tyre në fakt mund të shkaktojnë edhe më shumë probleme duke përfshirë ëndrrat e këqija dhe shtimin në peshë.

Metodat për të ndihmuar gjumin, kini kujdes nga këto efekte anësore

Ian Budd, drejtues klinik dhe farmacist në Chemist4U, shpjegoi se një nga mjetet më të njohura të gjumit përfshin një version sintetik të hormonit të gjumit melatonin, të cilin trupi juaj e prodhon natyrshëm gjatë natës për të kontrolluar se si dhe kur flini.

Megjithatë, versionet sintetike të melatoninës – të cilat duhet të merren vetëm për periudha të shkurtra nëse jeni duke luftuar me problemet e gjumit – mund të jenë të rrezikshme pasi mund të shkaktojnë “efekte anësore të pakëndshme” duke përfshirë makthe, djersitje gjatë natës dhe shtim në peshë.

Mendimi i ekspertit

Prandaj, Ian rekomandon që të konsultoheni me mjekun tuaj përpara se të merrni melatonin si një mjet për gjumë. Ai e bëri të ditur, siç raportohet nga faqja e internetit Mirror.co.uk:

“Melatonina gjendet në një ilaç të quajtur Circadin. Nëse keni qenë duke luftuar me ciklin tuaj të gjumit për një kohë, shanset janë që ta dini se melatonin është një kimikat natyral në trup që ju ndihmon të bini në gjumë.

“Por sigurohuni që të dini se çfarë po futeni përpara se të merrni recetën tuaj, pasi Circadin mund të ketë disa efekte anësore mjaft të pakëndshme si ankthe jonormale, djersitje gjatë natës dhe shtim në peshë.

“Mjetet e gjumit duhet të përdoren vetëm si mjeti i fundit, pasi të keni provuar fillimisht të bëni disa ndryshime në stilin e jetës, të tilla si përmirësimi i rutinës së gjumit, zvogëlimi i marrjes së kafeinës dhe menaxhimi i stresit.

“Ne ju rekomandojmë që të konsultoheni me mjekun tuaj përpara se të përdorni melatonin si një ndihmë për gjumin për të shmangur çdo efekt anësor të padëshiruar”.

Çfarë duhet të bëni për të përmirësuar gjumin

Nëse jeni duke kërkuar ndihmë për të fjetur natën, Dr. Michael Mosley së fundmi ndau një seri këshillash si pjesë e podcast-it të tij të ri, Sleep Well, i cili synon të rriturit që përpiqen të përmirësojnë gjumin e tyre.

Çdo episod i podcast-it të BBC Sounds është krijuar për të ndjekur një teknikë të thjeshtë, të provuar shkencërisht për t’ju ndihmuar të bini në gjumë, duke përfshirë teknikat e frymëmarrjes, përmirësimin e marrëdhënieve me shtratin tuaj dhe ndryshimin e rutinës së dushit.

Prandaj, para se të merrni ilaçe ose substanca të llojeve të ndryshme, është gjithmonë më mirë të provoni të përdorni solucione të ndryshme, sigurisht më natyrale dhe më pak invazive. Dhe shpresojmë që Morpheus të na mirëpresë në krahët e tij sa më shpejt të jetë e mundur.