Një vendpushim në formë hëne mund të jetë revolucioni i ri turistik dhe rezidencial i Dubait. E projektuar nga firma kanadeze e arkitekturës Moon World Resorts Inc., Moon Dubai është një ndërtesë me përdorim të përzier 220 metra e lartë, ideale për ata që ëndërrojnë të udhëtojnë në hapësirë ​​pa rrezikun e largimit nga planeti.

Me një xhiro prej 5 miliardë dollarësh, resorti i Hënës në Dubai është i fundit në një seri projektesh fantastike nga Emiratet Arabe që prej kohësh e kanë mësuar botën me ndërtime marramendëse, nga ndërtesa më e lartë në botë deri tek ishulli i parë artificial.

Ndërtesa e re e Dubait me përdorime të përziera është frymëzuar nga sipërfaqja hënore e parë nga hapësira, me detaje të gjalla. Brenda, resorti përbëhet nga dy vëllime të veçanta: nga njëra anë ka një sferë të zbrazët dhe nga ana tjetër baza rrethore, mbi të cilën mbështetet, e karakterizuar nga tre disqe të grumbulluar.

Të tre unazat mirëpresin restorante, kinema, Spa dhe disko, qendra konventash dhe hapësirë ​​për shëtitje. Në sferë ndodhet hoteli i cili strehon deri në 4000 suita dhe apartamente dhe ka një tarracë me pishinë dhe klub plazhi në nivelin e parafundit. Në dhomat nuk do të ketë dritare tradicionale por panele digjitale që simulojnë hapje.

Arsyeja për këtë strukturë të jashtëzakonshme është në fakt se Moon Resort do të ofrojë një përvojë të aksesueshme të turizmit hapësinor duke ndërtuar një urë midis strukturës së banueshme, si një lloj kolonie hënore.

Zgjedhja e Dubait është vetëm pika fillestare e një projekti më të madh që planifikon të ndërtojë resorte të tjera hënore në pjesë të tjera të botës për ta bërë hapësirën edhe më të afërt dhe më të aksesueshme.