Të ndihesh hënor apo marsian, pa u larguar asnjë hap nga Toka e vjetër e shtrenjtë: është e mundur në disa vende shumë të veçanta, ku peizazhet vullkanike, gurët e formuar nga erozioni apo ngjyrat e jashtëzakonshme i japin planetit tonë një… aspekt hapësinor.

Nuk është për t’u habitur që shumë prej tyre janë bërë vende sugjestive për shumë filma të Hollivudit. Ne kemi zgjedhur dhjetë, ndër më magjepsësit.

SHKRETËTIRËTA WADI RUM, Jordani – Është peizazhi më “marsian” i mundshëm, me rërë të kuqe, maja malesh me shkëmbinj kaf që ngrihen befas nga dunat, pamje që shkojnë aq larg sa të sheh syri.

Wadi Rum, Jordani është një shkretëtirë me bukuri mahnitëse që ka rënë në sy të shumë regjisorëve, përfshirë David Lean, për “Lawrence of Arabia”, Ridley Scott, i cili xhiroi shumë skena nga “The Martian”, me Matt Damon. Wadi Rum ishte gjithashtu vendndodhja e planetit imagjinar të Jedha në sagën e Star Wars.

SHKRETËTIRA E SINAIT, Egjipt – Pamja është relativisht e ngjashme, por me ngjyra të ndryshme që krijojnë një atmosferë tjetër: këtu rëra dhe shkëmbi kanë nuanca kafeje dhe okër, me kilometra e kilometra shkretëtirë shkëmbore.

Gadishulli i Sinait, me formën e tij të veçantë trekëndore, është pika e kryqëzimit midis Afrikës dhe Azisë dhe është pothuajse plotësisht i mbuluar nga shkretëtira.

SHKRETËTIRA E BARDHË, Egjipt – Një hapësirë ​​e artë me rërë shkretëtirë të përzier me shkëmbinj të tjerë, kulla guri që duket se dalin drejtpërdrejt nga toka: një skenar surreal dhe që duket se vjen nga një planet tjetër, edhe nëse mund të jetë i largët dhe botë ende për t’u zbuluar: jemi ende në Egjipt, mes mrekullive të Shkretëtirës së Bardhë, një pjesë e Saharasë egjiptiane që ndodhet në qendër të vendit.

VULLKANET E BALTËS, Azerbajxhan – Ndodhemi jo shumë larg Bakut, kryeqyteti i vendit, në një gadishull të vogël me pamje nga deti Kaspik, i zhytur në një peizazh të dominuar nga vullkanet e baltës që kanë qenë aktive për mbi 25 milionë vjet. Nga krateret dalin baltë dhe gaz, në një skenar në të cilin bimësia praktikisht mungon, e dominuar nga nuanca të panumërta gri.

ISHULLI I VULLKANIT, Eolie, Sicili – Më shumë vullkane, por këtë herë më afër nesh: ishulli Vullkan në arkipelagun e Eolie, përbëhet nga vetë koni që duket se ngrihet drejtpërdrejt nga deti.

Mitologjia vendos në këtë vend farkët e Hefestit, perëndisë së zjarrit dhe farkëtarit të perëndive: me ndihmën e Ciklopëve, gjigantëve me një sy, ai ndërtoi rrufetë e përdorura nga Zeusi.

Aktiviteti sizmik ka krijuar një ringjallje të baltës së nxehtë squfuri në ishull, e vlerësuar shumë për vetitë e tyre shëruese.

CAPO TESTA, Sassari, Sardenja – Nuk është thelbësore të jesh pranë një vullkani për të hasur në atmosferat hënore. Capo Testa, në Sardenjën veriore pak kilometra nga Santa Teresa di Gallura, përveç se ofron plazhe të bukura dhe një det fantastik, u ofron vizitorëve një zonë shkëmbinjsh dhe gurësh të formuar nga era dhe deti në forma vërtet ekstravagante: së bashku ata ofrojnë një skenar alien, i cili kujton idenë e botëve të tjera.

PARK KOMBËTAR TIMANFAYA, Lanzarote, Ishujt Kanarie – Ishulli është tërësisht vullkanik dhe pa ujë. Toka e zezë dhe pothuajse pa bimësi ngjan shumë me atë të satelitit tonë, veçanërisht brenda Parkut Kombëtar Timanfaya, vullkanit lokal që me shpërthimet e tij ka formuar pamjen aktuale të ishullit.

Brenda parkut, toka e kuqe dhe e zezë përzihen duke krijuar një kontrast të jashtëzakonshëm kromatik, të cilit i shtohet bluja e qiellit dhe oqeanit. Vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që nga viti 1993, Parku është një ulje-ngritje e vazhdueshme e shpateve dhe kratereve.

LUGINA E MONUMENTIT, Utah dhe Arizona, SHBA – Kjo pllajë e shkretëtirës së madhe, e vendosur në kufirin midis Jutës dhe Arizonës, është në fakt me origjinë lumore; karakterizohet nga kunja të mëdha shkëmbore, të përcaktuara gjeologjikisht si “dëshmitarë të erozionit”, të famshëm në të gjithë botën dhe bëhen ikonë e Perëndimit.

Këto janë ndërtesa të vërteta natyrore, shumë prej të cilave kanë formën e kullave me majë të sheshtë, të përbëra nga shkëmbi dhe rërë të kuqërremtë, gjë që tregon praninë e oksidit të hekurit.

Zona është pjesë e Rezervimit të Kombit Navajo dhe anëtarët e një fisi ende jetojnë këtu, të cilët drejtojnë të gjitha aktivitetet brenda luginës.

SHKRETËTIRA ATACAMA, Kili – Kushtet e vështira klimatike e bëjnë këtë zonë, e cila shtrihet midis Kilit dhe Perusë nga Andet në Oqean, një hapësirë ​​të shkretë dhe të thatë.

Gama e temperaturës mes ditës dhe natës është rreth 30 gradë dhe uji është shumë i pakët: ka pak specie që mund të përshtaten me një klimë të tillë.

Veçanërisht sugjestive është Valle della Luna, jo shumë larg nga San Pedro de Atacama, në zemër të shkretëtirës: këtu lartësia dhe temperaturat e ulëta lejojnë edhe disa reshje bore: në këto raste toka është e mbuluar me një pluhur të bardhë që e bën peizazhin akoma më hënor.

LIQENI NATRON, Tanzani – Ne jemi të vendosur në Luginën e Riftit afrikan dhe në rrëzë të vullkanit Gelai, në një pellg të madh, kripësia e lartë e të cilit lejon vetëm disa specie të mbijetojnë.

Gjatë stinës së shirave, pellgu mbushet me ujë, por më vonë temperaturat e larta shkaktojnë avullim intensiv.

Uji është shumë kaustik, kështu që këtu mund të jetojnë vetëm disa baktere të pasura me pigmente të kuqe, të cilat e ngjyrosin intensivisht ujin dhe flamingot më të vegjël, të cilët kanë një shtresë mbrojtëse në këmbë dhe sqep.