Ashtu siç ndodhi në xhirimet e ‘Rust’ me Alec Baldwin, Netflix po akuzohet për keqtrajtim dhe kushte të këqija të punës për aktorët.

Të enjten e kaluar, një aksident u raportua në Mulege, në jug të Kalifornisë. Kompania e prodhimit të filmit Redrum u punësua nga Netflix për t’u kujdesur për prodhimin e serialit “The Chosen One”, i cili përshkruan jetën e rimishërimit të Jezu Krishtit.

Teksa po udhëtonin drejt një sheshi xhirimi me një furgon të vjetër të bardhë, makina pësoi një aksident në të cilin aktorët Paco Mufote dhe Raymundo Garduño humbën jetën tragjikisht.

Gjashtë persona të tjerë që po udhëtonin gjithashtu në furgonin e mbushur plot u plagosën. Pasi ndodhi tragjedia, njerëz të panumërt të lidhur me industrinë vendase të filmit filluan të denoncojnë Netflix për keqtrajtim.

Ata pretendojnë se Netflix kërkon kompani prodhuese më pak të fuqishme përmes kontraktimit të jashtëm për të kursyer para. Si rezultat, tragjedi si kjo dhe humbja e jetës në setin e ‘Rust’ do të ndodhin.

Regjisori i Baja California, Rick Zazueta ka postuar një shpjegim të gjatë në profilin e tij në Facebook, i cili është bërë publik. Ai po akuzon producenten Stacey Perkie dhe regjisorin e ‘The Chosen One’ Everardo Gout për tragjedinë. Zazueta pohon gjithashtu se Netflix është po aq përgjegjës sa edhe ata për këto humbje jete tragjike.

Çështja kryesore me Netflix është se ata zgjodhën të anashkalojnë sindikatat e aktorëve meksikanë të njohur si ANDA për të kursyer para. Në vend që të bënin gjithçka sipas rregullave, ata u përpoqën të merrnin këto rrugë të shkurtra që fatkeqësisht përfunduan në këto humbje jete.

Netflix ende nuk ka bërë asnjë deklaratë publike në lidhje me të. Prodhimi i serialit është ndërprerë deri në një njoftim të dytë dhe të plagosurit e tjerë janë jashtë rrezikut për jetën.