Idealista ka përpiluar renditjen e dhjetë shtëpive më të shtrenjta për shitje në Itali: vilat e ëndrrave të vendosura në vendet më magjepsëse të vendit, nga Sardenja në liqenin e Como, duke kaluar nga Val d’Elsa dhe liqeni Maggiore.

Renditja e shtëpive më të shtrenjta në shitje në Itali hapet me vilën me vlerë 10 milionë euro që ndodhet në kodrën e Stresës, në një pozicion të privilegjuar dhe dominues. Një vilë e ndërtuar në vitin 2009 që krenohet me një pamje mahnitëse të liqenit Maggiore.

Në vendin e nëntë në renditjen e hartuar nga Idealista ndodhet një vilë 2000 metra katrorë në Milano, një qytet i përfshirë ndër destinacionet italiane të preferuara nga turistët e huaj: ndodhet në Corso di Porta Venezia në zonën Brera-Montenapoleone dhe është nxjerrë në shitje me një kosto prej 12 milionë euro.

Në renditje gjejmë edhe Como, një nga resortet më të njohura për pushime VIP në Itali: në liqen, në zonën Garzola-Civiglio, shitet një vilë me një kopsht gati 4000 metra katrorë. Kostoja është 12 milionë euro.

Vila në shitje në Albisola Superiore kushton gjithashtu 12 milionë euro: shtëpia ndodhet përballë detit dhe mburret me një park të madh laik prej 5500 metrash katrorë, një pishinë panoramike me ujë deti, një tarracë me verandë, një pishinë të brendshme me spa dhe gjithashtu një palestër.

Vila historike e shekullit të tetëmbëdhjetë në shitje për 12.345.680 euro në Mogliano Veneto: rezidenca karakterizohet nga përfundime të cilësisë së lartë, dhoma të mëdha të rafinuara me stuko të çmuar dhe afreske që kujtojnë periudhën historike të Prijësve të Venecias.

Në Santa Margherita Ligure, megjithatë, shitet një vilë me një kosto prej 15 milionë euro: ndodhet në zonën e portit dhe gëzon një pamje unike të Gjirit të Portofino, si nga brenda vilës, ashtu edhe nga kopshti panoramik.

Vila prej rreth 360 m2 perbehet nga një kat kryesor ku ambjentet e ndryshme te ndenjes dhe salloni kryesor me dritare te medha ne tarracen panoramike ndjekin njeri tjetrin.

 

Fluturojmë drejt Sardenjës për vendin e katërt në renditjen e shtëpive më të shtrenjta për shitje në Itali: në Arzachena ndodhet një vilë që kushton 17 milionë euro.

Prona prej rreth 900 m2 përbëhet nga një nivel kryesor me një sallon që hapet në një verandë të madhe dhe një pishinë pafundësie, dhomë ngrënie, kuzhinë me dhomë shërbimi dhe dy “suita” me tualet. Niveli i sipërm arrihet përmes një shkalle piktoreske ose ashensorit të brendshëm.

Në zemër të Val d’Elsa, në Poggibonsi, ndodhet një vilë për shitje me një kosto prej 18 milionë euro: e përbërë nga një vilë kryesore, bodrume dhe një rezidencë për kujdestarin, prona zë vendin e tretë në këtë renditje speciale.

Në Sardenjë, një rajon që krenohet me disa plazhe të vlerësuara me Flamujt e Gjelbër në vitin 2022, është shtëpia e dytë më e shtrenjtë për shitje në Itali: ndodhet në Porto Rotondo pak hapa nga plazhi Marinella, është e rrethuar me gjelbërim të pasur me lule tipike të Sardenjës dhe shkëmbinj graniti dhe kushton 19.500.000 euro.

Në vendin e parë në renditjen e shtëpive më të shtrenjta për shitje në Itali është një vilë në Scandicci: një kompleks i shekullit të 16-të prej 2800 metrash katrorë pak kilometra larg Firences, i ofruar për shitje për 25 milionë euro.