Cristiano Ronaldo te Chelsea? Gjithçka ishte kryer, por dikush i vuri bishtat ndër rrotë yllit të madh portugez. Lajmin e ka raportuar media angleze, Times. Ish-trajneri i përkohshëm i Manchester United, Ralf Rangnick thuhet se e këshilloi Thomas Tuchel që të mos nënshkruajë me Cristiano Ronaldon.

37-vjeçari u bëri me dije Djajve të Kuq se dëshiron të largohet në fillim të kësaj vere në mënyrë që të luante në Ligën e Kampionëve. Chelsea ishte një nga klubet që zgjoi interesim te Ronaldo, por ata përfundimisht vendosën të mos nënshkruajnë me të pas bisedimeve midis Tuchel dhe bashkëpronarit të klubit Todd Boehly.

Sipas Times, Boehly shtyu për nënshkrimin e yllit portugez pasi i pëlqente ideja e ndërtimit të sulmit rreth tij.Por, gjermani e kundërshtoi transferimin me këshillën e mikut të ngushtë dhe ish-trajnerit të United, Rangnick, i cili e kishte nën urdhra Ronaldon sezonin e kaluar.

Këshillat e trajnerit aktual të Austrisë nuk janë befasuese pasi ai kritikoi aftësitë e presionit të pesë herë fituesit të Topit të Artë në fund të sezonit të kaluar. Duke folur në maj, 64-vjeçari tha: “Cristiano Ronaldo, dhe nuk po e fajësoj fare, ai bëri shkëlqyeshëm në ato ndeshje”.

“Por, ai nuk është një përbindësh. Ai nuk është më lojtar i nivelit të lartë, edhe kur ishte lojtar i ri, që qante duke bërtitur ‘skuadra tjetër e ka topin, ku mund të fitojmë topa?’”.

“E njëjta gjë me shumë lojtarë të tjerë, kështu që ne duhej të bënim disa kompromise në një fazë, ndoshta bëmë disa shumë – kjo është gjithashtu e mundur”, shtoi ai. Ronaldo humbi pjesën më të madhe të para-sezonit, i etur për t’u larguar nga Old Trafford për një ekip në kompeticionin elitar të Evropës.

Ekipe si Bayern Munich dhe Atletico Madrid kanë refuzuar gjithashtu mundësinë për të nënshkruar me të dhe klubi i fëmijërisë Sporting Lisbon është klubi i fundit i lidhur me të.