Trajneri i ri i Manchester United, Erik ten Hag, dëshiron një numër 9 dhe klubi i ka sytë te Evanilson i Portos, por braziliani mund të kushtojë rreth 80 milionë euro.

Djajtë e Kuq kanë pasur tashmë një ofertë hapëse prej 60 milionë eurosh (plus pesë milionë në shtesa) të refuzuar nga klubi portugez. Një ofertë e përmirësuar prej 70 milionë është duke u përgatitur, por klubi portugez do 80 milionë eurot e klauzolës për lirimin e tij.

Një gjë është e sigurt dhe ajo është se nëse 22-vjeçari largohet nga Porto këtë verë, ai do të bëhet shitja e tyre më e shtrenjtë e të gjitha kohërave. Rekordin e mban aktualisht shitja e Eder Militaos te Real Madrid për 50 milionë euro.

21 gola në 46 ndeshje

Evanilson mbërriti në Dragao nga Fluminense në vitin 2020 për 8.8 milionë euro. Pas një sezoni përshtatjeje dhe pasi kaloi pak kohë me ekipin e dytë, ai shpërtheu.

Në 46 ndeshje për Porto-n në sezonin 2021/22, Evanilson ka shënuar 21 gola, duke u bërë golashënuesi i dytë më i mirë i skuadrës pas Mehdi Taremit (26 në 48).

“Unë po luaj në një nivel të mirë, por nuk jam ende në më të mirën time”, tha Evanilson së fundmi për Lance. “Unë do të vazhdoj të punoj për të vazhduar rritjen dhe nëse një ekip i madh vjen …”

‘Lewanilson’, ‘Evan Basten’, ‘Evanilshow’…

Sezoni i jashtëzakonshëm i Evanilson dhe stili i lojës kanë sjellë shumë nofka dhe krahasime me qendërsulmuesit e tjerë. Megjithatë, idhulli i tij kur u rrit, nuk ishte askush tjetër veçse shoku i ardhshëm i mundshëm i skuadrës, Cristiano Ronaldo.

“Më pëlqen pseudonimi ‘Lewanilson’,” tha Evanilson për Betanomag. “Ata ma dhanë atë kur isha në Fluminense. Është një referencë për [Robert] Lewandowski, i cili është një nga sulmuesit më të mirë në botë dhe një shembull për t’u ndjekur”.

Kalimi në rolin e sulmuesit

Evanilson mund të shihet si zgjidhja për kërkimet e Manchester United për një numër 9, por ai nuk ishte gjithmonë një qendërsulmues.

Ishte Gustavo Leal, i cili stërviti Evanilson për Fluminense dhe Brazilin U23, i cili e zhvendosi lojtarin nga Fortalezas në qendër të sulmit.

“Kur e takova ai ishte një sulmues krahu. Ai kishte një fizik të mirë dhe luante mirë, kështu që mendova se nëse e aktivizoja në mes, produktiviteti i tij do të rritej,” tha Leal për MaisFutebol.

Eksperienca në Sllovaki

Porto nuk ishte klubi i parë europian i Evanilson. Në fakt, ai pati një eksperiencë me Samorin në Sllovaki në 2018. Fluminense kishte një marrëveshje me klubin sllovak dhe herë pas here dërgonte lojtarë në huazim atje. Evanilson shënoi tre gola në gjashtë ndeshje në kategorinë e dytë sllovake përpara se të kthehej te Fluminense.

Pothuajse i tërhequr

Një vit para aventurës së tij të parë evropiane, Evanilson mendoi të hiqte dorë nga të gjitha pas vdekjes së papritur të nënës së tij, Madalena.

“Ai me të vërtetë ndjeu dëshirën për t’i lënë të gjitha dhe për t’u larguar nga futbolli”, tha Jose Neto, trajneri i tij i parë, për MaisFutebol.

“Ata patën një marrëdhënie të bukur dhe bota e Evanilson u fundos. Ai e la futbollin mënjanë për një kohë. Fatmirësisht, ai ishte mjaftueshëm i fortë për ta ndryshuar situatën”.

Ëndrra e Kupës së Botës

Dy paraqitje në nivelin nën 23 vjeç janë shtrirja e karrierës ndërkombëtare të Evanilson, por ai ka një ëndërr të madhe me Katar 2022 në horizont. Një lëvizje te Manchester United sigurisht që do ta bënte të vështirë që ai të injorohej nga trajneri Tite.