Dëshironi një Mojito? Pavarësisht se ku jeni në vend tani – pa marrë parasysh se në cilin qytet jeni, në cilën orë të ditës – përgjigjja për këtë pyetje është pothuajse me siguri, po. Imagjinoni që dikush të vendosë një Mojito të akullt në dorën tuaj, kondensimi tashmë është ngjitur në gotë, aroma e ndritshme e mentoluar që arrin për t’ju ftuar të pini një gllënjkë.

5 – Pina Colada
Piña Colada është një pushim në vetvete, “ekuivalenti i koktejit”, themi ne, “i djaloshit në bar i veshur me një këmishë Havai, i cili vazhdon të përpiqet të fillojë biseda me të gjithë, dhe të cilin ju përfundoni duke e pëlqyer pavarësisht nga vetja”. Është po aq përgjegjëse për reputacionin e sheqerosur të pijeve rumi, por me një dorë më të lehtë në kokos dhe pak lëng gëlqereje të shtuar, mund të jetë i jashtëzakonshëm. Sinqerisht, edhe ato të këqijat janë mjaft të mira, dhe ato të mira janë fenomenale.

4 – Mai Tai
“Në të gjithë universin klasik të koktejit,” pretendojmë ne, “asnjë pije nuk ka pësuar më shumë poshtërim – ka pasur më shumë krime të lëngshme në emër të saj – sesa Mai Tai”. Ashtu si Daiquiri, ju mund të mendoni se e dini se për çfarë bëhet fjalë për Mai Tai, por nëse po imagjinoni një përzierje të ëmbël vdekjeprurëse, me lëng të tepërt, po imagjinoni atë të gabuar. Mai Tai origjinal i vitit 1944 është vetëm rum, lime, liker portokalli dhe bajame – tortë dhe forte, dhe ndër më të fortat e koktejeve klasike.

3 – Old Cuban
Kubani i vjetër – rum i vjetër, gëlqere, shurup i thjeshtë dhe nenexhik, me Angostura Bitters dhe shampanjë – përshkruhet shumë shpesh si një kombinim i një francezi 75 dhe një Mojito, por ne mendojmë se kjo nuk është plotësisht e drejtë. Të dyja këto kokteje të fundit kanë një shkëlqim të pastër, ndërsa vanilja nga rumi i vjetëruar dhe erëza nga të hidhurat në Kubanin e Vjetër “e lëvizin atë nga buzë pishinës në brendësi,” ne shkruajmë, “sikur nën një ventilator tavani që rrotullohet ngadalë në një tym. dhomë, rreze të gjata të ngushta drite nëpër grilat prej druri.” Është ana më e errët e freskimit, më tërheqëse dhe joshëse dhe ka votën tonë për një nga koktejet më të mira të shpikur në 20 vitet e fundit.

2 – Painkiller
Painkiller është një nga një pjesë e vogël e pijeve që është patentuar nga një kompani pijesh alkoolike, kështu që duke folur ligjërisht, ekziston vetëm një recetë që ne lejohemi të themi se është një ilaç kundër dhimbjeve dhe për fat të keq, nuk është aq e mirë. Por recetat ngjitur me ilaçet kundër dhimbjeve mund të jenë fenomenale – disa përfshijnë gëlqere dhe/ose fruta pasioni për të tronditur të gjithë gjërat në jetë, dhe disa thjesht përdorin një rum të ndryshëm për të shtuar pasuri.

1 – Mojito
Dhe, sigurisht, Mojito, pija që është si një verë kubaneze në plazh në një gotë. Është i lehtë, i ndritshëm, i ndezur dhe i freskët. Kishte një kohë kur Mojito ishte fatkeqësia e banakierëve në fillimet e hershme, kur pija ishte e njohur, por lëvizja e koktejve artizanale nuk i kishte gjetur ende këmbët e saj të detit. Pra, kjo zakonisht nënkuptonte që kjo pije ndihej si një punë e përditshme për t’u bërë gjatë një epoke të Jack dhe koks dhe vodka-sodave. Por sapo prezantuam përbërës të freskët dhe teknikën e duhur në të gjithë botën e koktejeve, ishte koha për të rifituar nderin e Mojitos.