Frutat e thata këshillohen shumë nga nutricionistët që të konsumohen, por gjithmonë në sasi të vogla. Bajamet duhet t’i përfshini patjetër në dietën tuaj pasi përmbajnë vitamina, minerale, proteina, fibra, yndyrna të shëndetshme, magnez, vitaminë E dhe antioksidantë të tjerë thelbësorë. Këto janë disa nga përfitimet që merrni nga bajamet:

Përmirësojnë tretjen – Bajamet mund ta bëjnë më të lehtë tretjen në stomak gjë që mund të rrisë përthithjen e disa lëndëve ushqyese. Bajamet ndihmojnë në çlirimin e lipazës, një enzimë që ndihmon trupin tuaj të tresë yndyrnat.

Ndihmojnë në humbjen e peshës – Bajamet janë të ulëta në karbohidrate por të larta në proteina dhe fibra, dy lëndë ushqyese që rrisin ndjenjën e ngopjes, duke reduktuar kështu marrjen e përgjithshme të kalorive. Ngrënia e bajameve mund të nxisë metabolizmin tuaj, i cili lidhet me humbje më të mirë të peshës. Bajamet gjithashtu mund të ndihmojnë në humbjen e yndyrës në bark.

Rrisin funksionin e trurit – Bajamet janë të pasura me vitaminë E që është treguar se promovon vigjilencën, ruan kujtesën më gjatë. Prandaj, bajamet shpesh konsiderohen si ‘ushqim i trurit’. Për më tepër, marrja e niveleve të shëndetshme të vitaminës E është lidhur me një rrezik të reduktuar të sëmundjeve të zemrës, kancerit dhe sëmundjes së Alzheimerit.

Ulin nivelet e kolesterolit – Hulumtimet sugjerojnë se ngrënia e një grushti bajamesh çdo ditë mund të zvogëlojë kolesterolin LDL ose ‘të keq’ duke ruajtur kolesterolin HDL ose ‘të mirë’. Bajamet përmbajnë nivele të larta yndyre (yndyra të pangopura). Përmbajtja e magnezit në bajame mund të ndihmojë në kontrollin e presionit të gjakut.

Janë të mira për lëkurën – Nëse doni një lëkurë të shëndetshme, atëherë konsumimi i një grushti bajamesh do t’ju vijë në ndihmë. Antioksidantët, veçanërisht vitamina E, mund të ndihmojnë në reduktimin e shenjave të plakjes dhe mbrojtjen e lëkurës nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira.