Një student ukrainas po shet mundësinë për të shkruar mesazhe me porosi në predha artilerie që ushtarët ukrainas po qëllojnë ndaj trupave ruse. Anton Sokolenko, një  student 22-vjeçar i IT me bazë në Cherkasy, Ukrainën qendrore, tha për Insajderin se ai ka mbledhur mijëra dollarë për të mbështetur trupat lokale përmes marrëveshjes prej 40 dollarësh për predhë.

Reklamat e tij, në platformat e mediave sociale si Reddit, kanë rezultuar me mesazhe si “Gëzuar Ditën e Babait” dhe “Nga Shqipëria, me dashuri” që shkruhen në guaska përpara se të përdoren.

“Ju keni mundësinë të vri*sni orkët me tekstin tuaj në një granatë artilerie 82 mm që do të qëllohet kundër ushtarëve rusë”, thuhet në një nga postimet promovuese të Sokolenkos. (Orc është një fyerje e zakonshme ukrainase për ushtarët rusë.)

“Do të merrni një foto të granatës suaj të nënshkruar.” Sokolenko i tha Insajderit se kjo është një marrëveshje joformale dhe nuk është e miratuar nga komandantët e lartë ushtarakë ukrainas. Imazhet, tha ai, nuk ka gjasa të tregojnë identitetin dhe vendndodhjen e ushtarëve.

Sokolenko tha se ai merr porosi në internet, veçanërisht përmes kanalit të tij Telegram, dhe punon me një OJQ lokale për t’i shkruar predhat. Më pas ai i kthen fotografitë dhe ia kalon 40 dollarët OJQ-së.

OJQ-ja, “Qendra për Asistencë për Ushtrinë, Veteranët dhe Familjet e tyre”, konfirmoi në mënyrë të pavarur për Insajderin se Sokolenko është një vullnetar i regjistruar që i ka dërguar më shumë se 18,000 dollarë.

Ai siguron pajisje taktike dhe mallra për batalionet aty pranë. Sokolenko tha se paratë e mbledhura deri më tani kanë blerë dy sisteme Starlink, një kamionçinë dhe një pamje termike. OJQ-ja ofron gjithashtu radio, ilaçe, ushqime dhe çanta gjumi.

Një imazh i përbërë që tregon predha të ndryshme artilerie, të gdhendura me mesazhe, në përdorim nga ushtarët ukrainas. Me mirësjellje të Anton Sokolenko
“Unë nuk jam aq i guximshëm për të marrë pjesë në luftë, kështu që po përpiqem të bëj më të mirën për të ndihmuar ushtarët të qëndrojnë gjallë dhe të vras*in armiqtë,” tha ai. “Në fillim të luftës nuk po bëja asgjë dhe kjo më shqetësonte”.

Ai bëri kokteje molotov, siç bënë shumë ukrainas në fillim të luftës, por shpejt vendosi se mund të ishte më i dobishëm diku tjetër. Në vend të kësaj, ai vendosi t’i përkushtohej mbledhjes së fondeve, duke hapur një kanal Telegram që rishpërndau video ushtarake virale, duke fituar rreth 12,000 ndjekës në këtë proces.

Pasi fitoi 1600 ndjekësit e tij të parë, ai iu afrua OJQ-së dhe i pyeti se çfarë kishin nevojë për të blerë. Ai mendoi se mund të kërkonte donacione dhe të shiste gjëra të tilla si arna ushtarake dhe zarfe me pullat e famshme postare “luftanija ruse, shko qij veten”.

Porositë e tjera kanë ardhur nga e gjithë bota, duke dërguar “dashuri” nga vende si Belgjika, Gjermania, Shqipëria dhe Australia. Të tjerë e kanë shfrytëzuar atë si një mënyrë të pazakontë për t’u thënë “gëzuar ditëlindjen” miqve dhe të dashurve të tyre. Afrimi i Ditës së Babait solli rreth 30 porosi, tha Sokolenko.

I pyetur në lidhje me etikën e projektit të tensionuar – i cili mund të shihet si i lehtësuar nga viktimat e luftës – Sokolenko tha: “Është paksa një pyetje provokuese, por si ukrainas – si me çdo ukrainas – mund të them se jam i lumtur të di që u vranë sa më shumë ushtarë rusë”.