Të ashtuquajturat hitet e “minutit të fundit” të ditës së fundit të merkatos nuk kanë gjithmonë një fund të lumtur. Ndonjëherë ndodh që kontrata e të sapoardhurit të depozitohet në ligën përkatëse pak minuta pas afatit.

Ose që për ndonjë arsye tjetër (klauzolat, pagesat e gabuara ose te marrësi i gabuar) transferimi është anashkaluar. Por ajo që ndodhi me senegalezin Bamba Dieng gjatë afatit të fundit të tregut të verës 2022 është vërtet sensacionale dhe shkon përtej gjithë kësaj.

Klasa e vitit 2000, që nga sezoni i kaluar me Marsejën, Bamba Dieng ka luajtur 30 ndeshje në Ligue 1 në të cilat ka shënuar shtatë gola, duke mburrur gjithashtu disa paraqitje në Europa League dhe Conference League.

Në ditën e fundit të tregut, lojtari kishte arritur një marrëveshje për transferimin në Leeds, i shtati në renditjen e Premier League pas pesë ditëve të para. Me të mbërritur në aeroport, megjithatë, 22-vjeçari senegalez vendos të ndryshojë kurs: refuzon ofertën e anglezëve dhe zgjedh të qëndrojë në kampionatin francez, duke pranuar në minutën e fundit propozimin nga Nice.

Por nuk ndalet me kaq.  Kthimi i kushton shtrenjtë: mbërriti në Cote d’Azur natën, me merkato të mbyllur, Dieng dështon në ekzaminimet mjekësore, duke hedhur në erë gjithçka për transferimin te Nice. Në atë moment është tepër vonë për t’u rikthyer në dyert e Premier League, duke e lënë sulmuesin zyrtarisht te Marseja.

Ky episod i jashtëzakonshëm rezultoi që Leeds të kthehej te një sulmues tjetër. Zgjedhja ra tek Wilfried Gnonto, 18-vjeçari blu i cili hyri në lajme në qershor, në aventurën e tij të parë në kombëtaren italiane, e kompletuar me asistimin në debutimin e tij kundër Gjermanisë.

Klasa e Zyrihut të vitit 2003 kishte përfunduar në trojet e shumë skuadrave evropiane, përfshirë italianët, por në dy muaj negociatash ai nuk kishte gjetur ende një marrëveshje përfundimtare për të kërkuar kapërcimin në cilësi, derisa në minutën e fundit përballë Willy’s sytë u shfaq mundësia e karrierës falë refuzimit të një lojtari tjetër. Gnonto ka nënshkruar kështu një kontratë pesëvjeçare me klubin anglez, duke u bërë lojtari i pestë italian në Premier League këtë sezon.