Fama dhe pasuria sjellin me vete edhe anën më pak të këndshme të lavdisë. Sa më lart të jeni, aq më të mëdha janë presionet ndaj të cilave ju nënshtroheni. Vlen për të gjithë dhe padyshim edhe për sportistët: të jesh kampion do të thotë të kesh një standard shumë të lartë të performancës për të mos u përballur me kritika, por edhe për të përballuar vëmendjen mbytëse të mediave dhe tifozëve.

Ju duhet të vishni forca të blinduara që rezistojnë edhe në kushtet e stresit maksimal, kur ndoshta rezultatet nuk janë më të mirat: shkoni dhe shpjegoni një gjuetari autograf ose selfie se në një ditë të caktuar disponimi nuk mund të tërheqë një buzëqeshje të para-paketuar kur është e nevojshme.

Dhe nëse jeni gjithashtu një person që nuk ju pëlqen të shfaqet, si për shembull mesfushori i Manchester City dhe i kombëtares portugeze, Bernardo Silva, atëherë ndonjëherë mund të ndodhë që të vendosni të bëni diçka patjetër paksa të çuditshme.

Shtylla 28-vjeçare e Guardiolës, me të cilën ai ka fituar katër tituj të Premierligës në pesë vitet e fundit, është filmuar duke qëndruar në një trotuar në qendër të Mançesterit me fytyrën e kthyer nga muri dhe i fshehur nga krahu, në një përpjekje të dukshme për te mos u shfaqur.

Por nga çfarë apo nga kush? Pjesa tjetër e videos zbulon misterin dhe sesi kërkimi i privatësisë që tani është bërë i paarritshëm mund të kushtëzojë deri në atë pikë sa të bëjë gjeste kaq ekstreme.

Në pjesën tjetër të videos, në fakt dëgjohet zëri i kujtdo që e filmon duke e quajtur lojtarin: “Bernardo Silva!”. Në atë moment portugezi e shikon bashkëbiseduesin me bisht të syrit, përpiqet të fshihet sërish, më pas duke kuptuar që tani është zbuluar, heq krahun nga fytyra dhe i përgjigjet me një pleonast: “Çfarë po bën miku im?”.

Pavarësisht ftohjes së dukshme të qëndrimit të Bernardo Silvës, kërkesa u plotësua sërish, siç shihet edhe nga versioni i plotë i videos së postuar më vonë nga fansi, i cili vetë nënvizon momentin e sikletit për shkak të murit të heshtjes.

Në çdo rast, ndonëse dukshëm i pakënaqur, mesfushori i talentuar që u ndoq më kot nga Barcelona verën e kaluar, nuk shkoi përtej një qëndrimi të rrallë të parë nga një kampion i nivelit të tij.