Lojtarja magjepsëse amerikane e golfit Paige Spiranac pranon se u ndje e traumatizuar pasi një zonje qe e ofendoi verbalisht për veshjen e saj ndërsa ishte në fushë. Ish-profesionistja 29-vjeçare tha se mbeti e tronditur fizikisht pasi u veçua nga një grua e moshuar në një klub të vendit, e cila mendonte se Spiranac kishte veshur një veshje krejtësisht të papërshtatshme.

Spiranac, e cila ka grumbulluar një ndjekës në Instagram prej 3.3 milionë njerëz, tha se ajo gjithmonë vishet në përputhje me rregulloret e kursit dhe ndihej e dhunuar nga zonja, sikur të thoshte se lojtarja e golfit dukej “e perdale”.

Ajo po luante në kurs për herë të parë dhe tha se veshja e saj nuk ishte aspak mosrespektuese ndaj kodit të veshjes. “Kisha një jakë, e mbylla zinxhirin në mënyrë që të mos dukej dekolteja, ajo vinte në mes të kofshës dhe ndjeva se ishte një veshje shumë e përshtatshme”, tha Spiranac në podkastin e saj Playing a Round.

“Kjo zonjë shkon te një nga punëtorët dhe e dëgjoj duke folur me këtë djalë dhe nuk arrij ta kuptoj. Pastaj papritmas dëgjoj: “Ajo që ka veshur është e papërshtatshme, ne kemi rregulla, do të flas me të”.

“Ajo vjen drejt meje, më ndalon në parking dhe ajo thotë, “Gruaja për gruan, duhet ta dëgjosh këtë, dukesh e lezetshme, por kjo është shumë e papërshtatshme, ne kemi rregulla këtu dhe nuk mund ta veshësh atë veshje”. .. Unë qava gjatë gjithë rrugës për në shtëpi.

“Unë nuk dua të jem në një fushë golfi në mënyrë që të mund t’i shkund c*cat e mia dhe të kem jashte b*then time të fluturojë kudo, nuk është kjo ajo për të cilën po flas … askush atje nuk kishte ndonjë problem me atë që kisha veshur.’

Bukuroshja tha se zonja nuk kishte të drejtë ta nënçmonte, duke qenë se ajo ishte e ftuar në kurs dhe nuk bëri asgjë për të provokuar një konfrontim. Spiranac noton rreth një handikapi nga e para dhe është e njohur gjerësisht për aftësitë e saj me shoferin dhe gjuajtësin, si dhe për bukurinë e saj.

Ish-lojtari i divizionit të parë në Universitetin e Arizonës dhe San Diego State thotë se qëndrimi elitar i golfit mund të ketë një ndikim negativ në lojë, veçanërisht rregullat strikte të kodit të veshjes për fëmijët që merren me këtë sport. “Këto janë arsyet pse golfi nuk rritet. Është mentaliteti elitist dhe më sëmur”.

Spiranac është entiteti më i ndjekur i golfit në mediat sociale dhe doli në pension në vitin 2016 pas një periudhe të shkurtër në turneun evropian të zonjave. Ajo tani fiton para përmes sponsorizimeve në Instagram, duke postuar video të lëkundjes së saj me produkte të reja, ndërsa vesh veshje të mrekullueshme. Personaliteti i golfit kohët e fundit ka tallur fituesit kryesorë Phil Mickelson dhe Dustin Johnson për bashkimin e serisë LIV të financuar nga Arabia Saudite.