Ai ka tërhequr vëmendjen e medias dhe ka marrë vlerësime si futbollist gjatë gjithë jetës së tij dhe, mund të thuhet, se sapo e ka nisur karrierën e tij. Martin Odegaard doli për herë të parë në një fushë për një lojë mes profesionistëve kur ishte ende adoleshent.

Një nga ata që e përjetoi debutimin e të riut Odegaard në mënyrë të drejtpërdrejt ishte Martin Strange, i cili në atë kohë luante për rivalët e Stromsgodset, Mjondalen. Ai ishte lojtari i parë që iu desh të vuante nga ylli i Arsenal-it në krahun e majtë.

“Ne po fitonim 4-0 në pjesën e parë”, kujton Strange në një intervistë për Daily Mail. Strange po luante në krahun e majtë dhe duhej të mbulonte Odegaard, i cili u fut në fushë pas pjesës së parë.

Në atë ndeshje miqësore, Odegaard shënoi golin e tij të parë edhe pse ishte në fushë për më pak se 25 minuta. Pak më parë, trajnerët e kishin këshilluar të kishte kujdes me këmbët.

“Ai nuk kishte nevojë për udhëzime”, shtoi Strange. “Ju mund ta shihni sot. Nëse mbrojtësi vrapon drejt Martinin. Ai thjesht ndal topin, e fut brenda dhe të nxjerr jashtë loje”.

Siç rrëfeu kapiteni i atëhershëm i Mjondalen, Christian Gauseth, ai nuk është penduar që mungoi në debutimin e Odegaard.

“Jam i lumtur që nuk më duhej të turpërohesha nga një nxënës  shkolle”, tha Gauseth. “Ai kishte një aftësi për të parë atë që ishte rreth tij, dhe kjo ishte thjesht e padëgjuar. Në nivelin tonë, jam i sigurt se ai ndjeu sikur gjithçka po lëvizte në mënyrë të ngadaltë”.