Kjo e mërkurë, 13 janar, do të shënojë një vit nga shkarkimi i Ernesto Valverde si trajner i Barçës. Klubi katalanas i dha fund bashkëpunimit me “Txingurri”, pas humbjes kundër Atlético Madrid në gjysmëfinalet e Superkupës Spanjolle. Valverde e mbylli fazën e tij në stolin Blaugrana me dy La Liga, një Kupë Mbreti dhe një Superkupë Spanjolle, por me ekuilibrin rezultativ të njollosur nga 3-0 në Romë dhe 4-0 në “Anfield”. Tani që mbushen 365 ditë pas shkarkimit, numrat flasin qartë: Barça nuk i ka përmirësuar të dhënat e Ernesto, që kur vendosi të bëjë pa të në drejtim. As me Setién dhe as, tani për tani, me Koeman.

Valverde udhëhoqi 145 ndeshje si trajner i Barçës, duke arritur 97 fitore, 32 barazime dhe 16 humbje. Ky sfond përfaqëson një përqindje prej 67% fitore. Quique Setién kishte 64% fitore, ndërsa Ronald Koeman është edhe pas “Cantabrian”-it, mesatarisht 62.5% fitore. Kështu, skuadra katalanase nuk ka arritur të justifikojë me shifra shkarkimin e “Txingurri”.

Çuditërisht, Ronald Koeman do të arrijë ndeshjen e tij të 25-të si trajner i Barçës këtë të mërkurë, një shifër që Setién e regjistroi, por nuk e kaloi. Në 25 ndeshjet e tij si trajner i katalanasve, “Cantabrian”-i arriti 16 fitore, 4 barazime dhe 5 humbje, shifra që holandezi do t’i “gjurmojë” nëse mund Real Real Sociedad. Nëse jo, bilanci i Ronald pas 25 ndeshjeve të tij të para si trajner i Barçës do të jetë më i keq se i Setien, për sa iu përket numrave.

Në 25 ndeshjet e tij të para si trajner në “Camp Nou”, Valverde arriti rekorde qartësisht më të larta se ato të Setién dhe Koeman: 18 fitore, 5 barazime dhe vetëm 2 humbje, të korrura në dy ndeshjet e para të sezonit: humbja e dyfishtë ndaj Real Madridit në Superkupë. Nga atëherë e tutje, katalanasit luajtën 29 ndeshje pa ditur se si të gjunjëzoheshin.