Numri i peronave qe kane humbur jeten nga dalja nga shinat e një treni pranë Garmisch-Partenkirchen në Bavari është rritur me të paktën tre viktima. Nuk dihet se sa pasagjerë ndodheshin në tren dhe nuk ka të dhëna për arsyet e mundshme të aksidentit, sqaron Deutsche Welle.

Ekipet e shpëtimit ndodhen në vendngjarje. Disa vagona të kolonës janë përmbysur anash. Gjashtëdhjetë janë plagosur, 16 prej të cilëve janë në gjendje të rëndë, tha një zyrtar i qytetit. Sipas një gazete lokale, në trenin rajonal kishte shumë studentë.

Pamjet e publikuara nga mediat gjermane tregojnë vagonët e autokolonës të ngulitur në degë pasi rrëshqisnin një kodër. Edhe agjencia italiane Ansa shkruan: Të paktën tre të vdekur dhe 60 të plagosur, nga të cilët 16 në gjendje të rëndë.

Ky është bilanci momental i daljes nga shinat e trenit pranë resortit alpin të Garmisch-Partenkirchen, në Bavari. Aksidenti do të kishte ndodhur rreth orës 12.15 dhe sipas Bild, në bord kishte shumë studentë. Të paktën tre vagonë ​​treni janë përmbysur, ende nuk dihen shkaqet.

“Njerëzit janë nxjerrë nga dritaret,” tha një zëdhënës i policisë, duke shtuar se të plagosurit përfshinin “të gjitha grupmoshat”. Helikopterët nga Austria fqinje janë mobilizuar gjithashtu për të ndihmuar policinë, zjarrfikësit dhe personelin mjekësor.