I intervistuar nga Nieuwsblad, gazeta belge, Aster Vranckx foli për momentin e tij mes thirrjes për Belgjikën U-21 dhe mbërritjes në Milano te kuqezinjte ku edhe ka debutuar ne fushen e Sampdorias te fitorja 1-2. Ai e nisi duke folur për periudhën në Gjermani: “Gjërat nuk shkuan siç pritej te Wolfsburg”.

“Në futboll gjërat mund të ndryshojnë shpejt. Trajneri i ri më tha se për momentin ai pa lojtarë të tjerë më të mirë dhe se ata do të kishin prioritet gjithashtu tha se më konsideronte lojtar të mirë dhe të gjitha këto, por nuk mund të më jepte minutat e lojës që doja”.

Për transferimin në Milano: “Më duhej të kërkoja një zgjidhje dhe më pëlqeu shumë projekti i Milanit. Ata punojnë shumë me lojtarët e rinj dhe menjëherë më treguan se me të vërtetë duan të më japin mundësi. Edhe pse padyshim që duhet të punoje shumë, kështu funksionon në një klub të madh. Është pjesë e punës”.

Për thirrjen për kampionatin e ardhshëm europian: “Kur marr një vendim, gjithmonë e mbështes 100%, nëse vjen, vjen. Nëse nuk vjen, do të më vinte shumë keq. Por nuk do të pendohem që shkova te Milani, kjo është e sigurt”.

Për marrëdhënien me belgët e tjerë në Milano: “Me Charles shoqërohem shumë, më dha edhe disa këshilla. Jam shumë i lumtur për këta djem dhe do të vijë koha”. Për Belgjikën: “Dua të bëhem një Djall i Kuq sa më shpejt të jetë e mundur, por nuk i them vetes menjëherë! Brenda dy viteve duhet të jem atje”.

Për rolin në U21: “Unë jam gjithmonë një nga liderët e grupit gjithsesi, tani që më kanë dhënë shiritin e kapitenit duhet ta provoj edhe më shumë. Jo se jam ai lloj personi që dua të vendos Rregullon jashtë fushës. Në ekipet e të rinjve, ndonjëherë kam qenë kapiten, por zakonisht kam luajtur me një ekip më të madh dhe kapiteni ishte dikush më i madh se unë.”