Goditja e madhe e merkatos së transferimeve të verës së Milanit ishte Charles De Ketelaere dhe ka pritshmëri të mëdha prej tij. Deri më tani ai ka treguar vetëm shkrepje të talentit të tij, por potenciali i rritjes duket të jetë i madh.

Paolo Maldini dhe Frederic Massara vështirë se bëjnë gabime. Ne duhet t’i japim kohë lojtarit belg që të ambjentohet dhe të shprehet sa më mirë. Kemi parë tashmë me shumë lojtarë të tjerë të rinj që duhet të jeni të durueshëm. Shumë i famshëm (me të drejtë) Rafael Leao pati dy sezone me ulje-ngritje përpara se të dilte ne skene…

De Ketelaere tani është i impenjuar me Belgjikën dhe ka dhënë një intervistë për hln.be që nga grumbullimi i tij. Duke folur për performancën e tij, ai u shpreh kështu: “Në futboll shpesh ka ulje-ngritje. Kur mbërrita kishte shumë pozitivitet, më pas u shfaq negativiteti dhe më pas pozitivitete të tjera.

Kështu shkon në futboll. Unë bëj më të mirën dhe përpiqem të bëj më të mirën çdo ditë për t’u bërë një lojtar më i mirë. Nuk mendoj shumë për presionin, thjesht bëj më të mirën. Jam i vetëdijshëm se kam ende shumë për të mësuar, e di se çfarë mund të bëj dhe përpiqem të përmirësohem sa më shumë. Unë dua të ndihmoj skuadrën”.

Charles deri më tani ka spikatur më shumë si asisman se sa finalizues. Ai dëshiron të bëjë përparim në këtë drejtim: “Është diçka për të cilën jam duke punuar. Unë i qasem çdo ndeshjeje me vullnetin për të qenë i rëndësishëm, duke tentuar gola dhe duke dhënë asistime.

Por as nuk dua t’i kushtoj shumë rëndësi. Nëse vjen natyrshëm, është më mirë. Megjithatë është normale që është në kokën time, çdo lojtar dëshiron të shënojë. Nuk jam i trishtuar sepse nuk kam shënuar ende, por shpresoj të shënoj së shpejti”. Duke u njohur më shumë me shokët e skuadrës dhe futbollin italian, ish-Club Brugge me siguri do të mund të çlirohet. Nuk i mungon talenti.