Trajneri i Liverpool-it, Jurgen Klopp, shpreson që Arthur Melo të jetë i disponueshëm për t’u përballur me Napolin në Ligën e Kampionëve. “Nuk funksionoi 100 për qind te Juventusi, por potenciali është i qarte. Ne luajmë ndryshe nga Juventusi”.

Mesfushori e bëri transferimin në ditën e fundit dhe detajet e publikuara nga Juventus ishin dukshëm të ndryshme nga ato që mendohej fillimisht. Besohej se ishte një huazim i thatë, por në vend të kësaj, Bianconerët njoftuan se Liverpool ka paguar 4.5 milionë euro për periudhën e një sezoni, me një opsion për të blerë për 37.5 milionë euro të tjera.

Ai fluturoi dje për testet mjekësore dhe sot Klopp shpjegoi në një konferencë për shtyp se leja ndërkombëtare nuk do të vijë në kohë që braziliani të luajë kundër Evertonit. “Informacioni im është se kjo nuk do të ndodhë deri nesër. Të gjithë shpresojmë se do të jetë mirë për Napolin”, tha taktika.

“Jam shumë i lumtur për këtë transferim. Çfarë sjell ai? Ai është një futbollist vërtet i mirë. Një karrierë shumë emocionuese tashmë dhe ende mjaft e re. Ai po vjen në moshën më të mirë për një futbollist.

“Ai jep ritëm, është një pasues vërtet i mirë, shpejtësi me topin, i sigurt me topin, shumë i mirë në zona të ngushta. Me pelqen shume.”

Juventusi kishte qenë aq i etur për ta hequr Arthurin nga projekti, saqë në fillim të verës ata ishin përgatitur ta huazonin falas te Valencia, duke paguar gjysmën e pagës së tij. Duke marrë parasysh sa pak ndikim pati ai nën Max Allegri dhe paraardhësin Andrea Pirlo, çfarë shohin Liverpool dhe Klopp tek ai?

“Pse mund të huazosh një lojtar si ky? Sepse nuk funksionoi 100 për qind te Juventusi. Por unë e shoh këtë më tepër si pozitive sepse potenciali është me siguri ende atje. Ne luajmë ndryshe nga Juve. Të gjithë menduam se ai mund të përshtatej mjaft mirë, kështu që unë jam shumë i kënaqur.”

26-vjeçari bëri vetëm 63 paraqitje për Juventusin, duke kontribuar me një gol dhe një asistim. Në deklaratën e tyre zyrtare, Juve vuri në dukje se ai kishte një shkallë të plotësimit të kalimeve 92.9%, por kritikët do të theksonin se kjo ndodh sepse ai kryesisht bënte vetëm pasime anash dhe prapa.