Operacioni është një nga ato që kryhen kur të gjitha nyjet futen në vendin e tyre. Dhe pjesët e enigmës në këtë rast janë edhe më të shumta duke qenë se po flasim për pesë herë Topin e Artë, Cristiano Ronaldo.

Koha po mbaron, gongu është caktuar për të enjten në orën 20, por për kampionin portugez pista e Napolit është më e gjallë se kurrë. Agjenti i tij, shumë i fuqishëm Jorge Mendes, arkitekti i personit të parë të marrëveshjes, është i sigurt.

As ardhja në Mançester e anësorit brazilian Antony nga Ajax nuk është pengesë për të: oferta e United për presidentin De Laurentiis do të vijë se shpejti. Në pjatë, Djajtë e Kuq do të duhet të vendosin 100 milionë euro për kartonin e Victor Osimhen (Napoli kërkon 130), të huazojnë Ronaldon pa pagesë, në përplasje totale me Mançesterin – gjithashtu të shtunën e nisi nga pankina – dhe të garantojnë mbulimin 80-85% të pagës së tij neto prej 24 milionësh.

Siç raportohet nga Corriere della Sera, CR7 tashmë do të kishte dhënë dritën jeshile për t’u transferuar te blutë, gjë që do t’i garantonte edhe pjesëmarrjen në Champions League. Tema e Ronaldos do të jetë një temë në tryezën e takimit që presidenti De Laurentiis, në kthimin e tij në Napoli, do të ketë me CEO Chiavelli dhe ds Giuntoli.

Për Cristiano Ronaldon, numri 1 i klubit do të ishte gjithashtu i gatshëm të heqë dorë nga të drejtat e imazhit, një pikë themelore në të gjitha negociatat e tij për tregun e transferimeve. Lamtumira e Fabian Ruiz me PSG-në dhe ardhja e mundshme e Keylor Navas janë gjithashtu në menunë e samitit blu. Por CR7 do të marrë të gjithë shfaqjen. Presim lajme nga Anglia.

Megjithatë, në Spanjë janë të sigurtë: ishte një sugjerim dhe i tillë do të mbetet. Cristiano Ronaldo nuk do të shkojë te Napoli. Pavarësisht thashethemeve gjithnjë e më të forta të ditëve të fundit, portugezi vendosi të mos kalojë te blutë dhe miku i tij më i mirë, Edu Aguirre, i cili komunikoi fjalët e CR7 në mikrofonat e El Chiringuito Tv, e komunikoi: “Cristiano Ronaldo ka vendosur, nuk do të shkojë te Napoli”.