PSG barazoi kundër Monaco fundjavën e kaluar. Ishte hera e parë që parizienët nuk fitonin deri më tani, këtë sezon. Ndeshja ishte e barabartë dhe vetëm pak minuta nga fundi, Leo Messi u largua nga fusha për shkak të vendimit të trajnerit Cristophe Galtier, fakt i cili u diskutua në rrjetet sociale.

E vërteta është se Galtier po i shfrytëzon idealet e tij dhe se si ai veproi kur ndodhi “lufta” mes Kylian Mbappe e Neymar. Tani, gjithashtu mori përgjegjësinë për të nxjerrë Leo Messin nag loja kur ndeshja nuk ishte zgjidhur ende dhe PSG nuk ishte në avantazh.

Pa përmendur Leo Messin, Galtier foli në një konferencë shtypi para takimit me Toulouse dhe shpjegoi se dëshiron t’i pushojë lojtarët e tij pavarësisht mbiemrit në fanellë, pasi beson në planet që ka. Duhet theksuar se zëvendësimi i argjentinasit ndaj Monaco nuk shkaktoi asnjë dilemë në mediat franceze, diçka që ndodhi kur e bëri Mauricio Pochettino vitin e kaluar.

“Ne do të duhet të sigurohemi që të jemi në formë optimale, në mënyrë që të jemi gjithashtu efikas. Këtu punojmë shumë me departamentet tona mjekësore, të performancës dhe aspektit fizik. Synimi është të kemi gjithmonë një ekip me performancë të lartë, në kushtet e një kalendari shumë të ngjeshur”.

Me këtë rast dolën në pah marrëdhëniet e mira mes Galtier dhe Messit. Argjentinasit nuk i pëlqen të zëvendësohet, por kësaj here nuk e pati problem “rotacionin” ndaj Monacos. Edhe në Francë thonë se marrëdhënia e tij me Galtier është shumë e mirë dhe i pëlqen mënyra se si e trajton veten trajneri i ri i klubit parizien.

Galtier e ka lavdëruar Messin para dhe që kur ka ardhur te PSG. Trajneri e di që argjentinasi dëshiron të performojë më mirë se në sezonin e tij të parë dhe në këtë fillim të sezonit të ri ai po bën paraqitje të jashtëzakonshme së bashku me Neymarin, i cili gjithashtu është në një nivel të mirë.