Dopietë e tij në “San Siro”, në ndeshjen e vlefshme për “Scudetto”. Federico Chiesa e nderon fanellën bardhezi nën tingujt e golave ​​vendimtar. Nuk ishin golat e pare të tij me kampionët, por sigurisht të parët me një peshë specifike shumë të lartë.

Në “Sky Sport”, pas suksesit ndaj Milanit, anësori i Juventusit tha se sekreti i përmirësimit të tij është vazhdimësia e performancës që po gjen te Juventusi: “Këtë sezon kam vazhdimësi të performancës, senatorët ma shpjeguan këtë. Këtë sezon, edhe nëse nuk shënon, duhet të japësh gjithçka për ekipin”.

Atë e ndihmon gjithashtu të luajturit me kampionë si CR7, siç zbulohet nga lojtari i datëlindjes 1997: “Me Ronaldon dhe Dybala është më e lehtë të luash, ata bëjnë gjëra që rrallë i shohim. Në fund të trajnimit, ne të rinjtë ulemi atje dhe i shikojmë, pastaj iu përgjigjemi sfidave të tyre. Kuptohet, puna e madhe është e mirë për gjithçka në futboll”.

I ngacmuar që Fiorentina e korrigjoi më pak sesa tani, Chiesa përgjigjet duke buzëqeshur dhe krahasuar përgjegjësitë midis dy skuadrave: “Te Juventusi kërkojnë diçka më shumë… Përgjegjësitë janë më të mëdha. Unë gjithmonë përpiqem të ndihmoj edhe në fazën mbrojtëse”.