Disa lajme shqetësuese kanë mbërritur në lidhje me gjendjen e portierit të Milanit, Mike Maignan nga gazetari Carlo Pellegatti. Mike Maignan e nisi ndeshjen kundër Austrisë mbrëmë si titullar duke qenë se Hugo Lloris është jashtë, por ai u zëvendësua në interval.

Portieri i Milanit u largua nga fusha në Stade de France për t’i lënë vend Alphonse Areolas për shkak të një problemi në pulpen e majtë. Duke folur në kanalin e tij në YouTube, Pellegatti foli për dëmtimin e Maignan dhe shqetësimin që aktualisht filtron nga klubi në lidhje me situaten.

“Unë jam optimist nga natyra, por duhet të jem realist si gazetar. Pasdite Maignan do të vizitohet nga Milani, por ndjenjat e para për të nuk janë pozitive”, ka thënë ai. “Duket më serioze nga sa dukej. Nëse do të ishte vetëm një shtrëngim ose një shqetësim që zgjidhet brenda një jave, do t’ju përqafoj të gjithëve. Më thonë të pres lajme jo të mira.

“Sipas rregullores së UEFA-s, nëse një nga portierët ka një problem me një prognozë që shkon përtej disa ditësh, është e mundur të zëvendësohet duke ndryshuar listën e skuadrës së UEFA-s. Prandaj, një hipotezë është se Stefano Pioli mund të vendosë të përfshijë Tatarusanun.

Sigurisht, derisa të ketë një komunikim zyrtar për problemin e Maignan, është e vështirë të thuhet nëse portieri francez do të jetë në dispozicion të Piolit për ndeshjet e ardhshme kundër Empolit, Chelsea dhe Juventus, por Tatarusanu dhe Antonio Mirante do të jenë në gatishmëri.