Pepe, ish mbrojtës i Real Madrid dhe tani kapiten i Portos, i intervistuar nga gazeta portugeze “Expresso” dëshironte të tregonte disa nga anekdotat më të mira, që jetoi te Merengues. Mbrojtësi tregoi edhe për marrëdhënien e tij personale me Cannavaro dhe Ancellotti: “Epo, tani unë mund t’ju them, sepse kanë kaluar kaq shumë vite dhe jemi miq: kjo ndodhi me Cannavaro. Në parasezon, unë praktikisht nuk fola, stërvitesha dhe shikoja, sepse jam shumë i kujdesshëm. Unë punoj dhe akoma punoj.

Ndërsa ishim në një aeroplan për në Austri, ai u ul përballë meje. E kapa duke lexuar një revistë dhe, kur kuptova se kishte mbaruar dhe aeroplani do të ulej, mora guximin dhe i thashë: Cannavaro, Cannavaro (duke folur me zë të ulët), a mund ta shoh pak revistën? Ai u kthye e më tha: Cannavaro? Emri im është Fabio. Dhe më ktheu shpinën. Nuk dija çfarë të thoja. Ishin disa sekonda, mbase disa minuta, por dukej si një përjetësi, derisa ai më dha revistën”.

 Marrëdhënia me Ancelotti
Portugezi përqendrohet gjithashtu në marrëdhëniet që kishte me trajnerin italian, fitues i Champions-it të dhjetë me Real Madridin: “Kur Ancelotti nënshkroi, unë isha me pushime dhe nuk po shkonte shumë mirë. Kishte konfuzion me Mourinho, kishte spekulime në shtypin spanjoll për situatën time. Pastaj Ancelotti më thirri dhe ishte shumë i sinqertë: Shiko Pepe, unë kam Sergio Ramos, kam Varane, i cili ka kaq shumë cilësi. Po ju them se nuk jeni opsioni i parë. Unë iu përgjigja: Mirë, zotëri, por çfarë doni? A dëshiron që unë të largohem? Dhe ai m’u kthye: Jo, jo, jo, unë dua që ju të qëndroni, por gjithashtu dua që të dini se nuk jeni zgjedhja ime e parë.

Pastaj i thashë: Dakord, pranoj. Por, a do të më japë trajneri mundësinë të luftoj për vendin tim, duke qenë të gjitha gjërat të barabarta? Pa asnjë preferencë? Ancelotti u përgjigj: Kjo është pikërisht ajo që prisja të dëgjoja. Unë vazhdova: Pra, nëse je ky zotëri i ndershëm si tani edhe në të ardhmen, do të qëndroj dhe do të luftoj për çdo mundësi që më paraqitet. Trajneri e përfundoi kështu bisedën: Ne do të sillemi si kampionë…”