Kur ndiheni të dëshpëruar pas një ditë të keqe, mos u dëshpëroni. Mendoni se mund të ishte si këta personazhe imagjinar (dhe për fat nuk ndodhi), dhe menjëherë ndjehuni më mirë!

Tre personazhe të librave dhe filmave që vuajnë nga fillimi në fund

Le të fillojmë me përrallat, të cilat jemi mësuar me funde të lumtura vetëm sepse jemi rritur me bukë dhe Disney, por përrallat origjinale janë shumë më të papërpunuara, (do të mjaftonte të mendonim për Sirenën e Vogël), por sot po flasim për një protagoniste shumë më fatkeqe se sirenë e vogël: vajzën e vogël të shkrepëseve.

Hans Christian Andersen duhet ta ketë pasur me të vërtet inatë, sepse ai nuk i dha asaj asnjë moment gëzimi. Flitet se “Kurrë një gëzim” është një frazë që ajo e ka thënë teksa ishte ulur në trotuarin ku zhvillohet historia.

Të gjithë festojnë në ambiente të ngrohta në prag të Krishtlindjeve, ndërsa ajo është vetëm, në të ftohtë dhe në ngricë, në shoqërinë vetëm të shkrepësve të saj.

Ajo i ndez për t’u ngrohur dhe ëndërron të jetë ngrohtë, me familjen e saj. Ato ëndrra janë e vetmja gjë e këndshme në jetën e saj, e cila përfundon aty, në mes të rrugëve të ngrira. Në vetmi.

Vazhdojmë me Carrie White nga libri i King dhe filmi horror Carrie. Ajo përndiqet në shkollë dhe nga një nënë e çmendur fetare në shtëpi.

Përfundimisht ajo arrin të dalë me një djalë që i pëlqen, por një shaka e keqe dhe e neveritshme i jep fund takimit në mënyrë të turpshme para gjithë shkollës. Të gjithë qeshin me të, e cila e ngopur nga abuzimet i vret të gjithë dhe i vë flakën godinës.

Në shtëpi ajo goditet me thikë nga nëna e saj e cila është gjithmonë shumë e ekuilibruar. Më pas vret nënën e saj në vetëmbrojtje dhe më pas vdes gjithashtu.

E gjithë kjo para moshës shtatëmbëdhjetë vjeçare. Megjithatë, një jetë me abuzime mbahet mend përgjithmonë si përbindëshi që vrau të gjithë në mbrëmjen e maturës.

Përsëri libër dhe film për personazhin e Mirtilla Malcontenta nga Harry Potter. Ajo e ka kaluar tërë jetën e saj duke u përndjekur si në botën e magjepsjes ashtu edhe në botën e magjistareve (madje edhe si fantazmë ajo po kalon një kohë të vështirë) dhe u vra vetëm në moshën katërmbëdhjetë vjeç.