1. My Old School

Kur 16-vjeçari Brandon Lee u transferua në një shkollë të re pranë Glasgow në 1993, të gjithë atje vunë re diçka të pazakontë tek ai. Disa madje menduan se ai mund të bënte një jetë të dyfishtë. Por askush nuk e imagjinonte shkallën e mashtrimit që përfundimisht do të dilte në dritë.

Në dokumentarin e Jono McLeod, ish-shokët e klasës dhe mësuesit e Lee tregojnë historinë e tij të çuditshme – dhe nëse nuk doni të dini fundin, mos e kërkoni emrin e tij në Google.

Vetë Lee nuk donte të shfaqej në ekran, kështu që dëshmia e tij sinkronizohet nga Alan Cumming (Gruaja e mirë), dhe rikthimet e viteve 1990 janë dhënë si karikatura të animuara. Alissa Wilkinson në Vox thotë se rezultatet janë “argëtuese pa masë… si të dëgjosh një grup miqsh që të tregojnë për kujtimin më të egër që ndajnë”.1.

2. Luck

Në filmin e parë të gjatë nga Skydance Animation, e nominuara për çmimin Tony Eva Noblezada jep zërin e Sam, “personi më i pafat në botë”.

Pasi është rritur në sistemin e kujdesit, ajo shpreson të gjejë një fat shtesë të mirë për një fëmijë tjetër kujdestar dhe gjen rrugën e saj në një mbretëri ku krijesat magjike – duke përfshirë një mace të zezë të shprehur nga Simon Pegg dhe një dragua të shprehur nga Jane Fonda – manipulojnë. fatet e racës njerëzore. Mund të tingëllojë paksa e keqe, por regjisorja, Peggy Holmes, premton se Fati është plot “pozitivitet dhe frymëzim”.

Duke folur me Jackson Murphy në Animation Now, ajo thotë: “Ne të gjithë kemi kaluar një kohë vërtet të vështirë së bashku në botë. Njerëzit me të vërtetë duan të rrinë duarkryq, të pushojnë dhe me të vërtetë të frymëzohen për të vazhduar më tej. Kur ato ditë me fat të keq eja, thjesht vazhdo sepse do të vijnë edhe disa fat të mirë.”

3. Mack & Rita

Nga e Premtja Freaky në Big, 13 Përsëri nga 30 deri në 17, shumë komedi kanë imagjinuar mendjet e të rinjve duke u futur në trupa më të vjetër dhe anasjelltas.

Por filmi i ri nga Katie Aselton (The Freebie, Black Rock) i jep një ndryshim të ri formulës, duke u plakur, në vend që të përdorë adoleshentët dhe të rriturit. Shkruar nga Paul Welsh dhe Madeline Walter, Mack & Rita paraqet një autore 30-vjeçare (Elizabeth Lail) e cila gjithmonë ka ndjerë se ishte një grua 70-vjeçare nga brenda.

Pasi shkoi në një punëtori të epokës së re në Palm Springs, ajo shndërrohet në mënyrë magjike në një grua 70-vjeçare edhe nga jashtë. Në identitetin e saj të ri (Diane Keaton në një rol kryesor shumë të rrallë), ajo është një “gjyshe e gëzuar” e lumtur dhe e relaksuar në mediat sociale, por a mund ta kompensojë kjo humbjen e 40 viteve të jetës së saj?

4. Bullet Train

David Leitch ishte marifeti i Brad Pitt në Troy, Fight Club dhe Mr and Mrs Smith, dhe që atëherë është bërë regjisor i filmave aksion qesharak qesharak si Hobbs & Shaw, Atomic Blonde dhe Deadpool 2.

Dhe tani dy miqtë e vjetër janë bashkuar gati për festivalin më të fundit të gjuajtjes dhe grushtimit të Leitch: Bullet Train. Pitt luan një vrasës që dërgohet nga drejtuesi i tij (Sandra Bullock) për të rrëmbyer një çantë nga një prej pasagjerëve në një tren japonez, por pak ai e di se treni është plot me personazhe të tjerë me hije (Brian Tyree Henry, Aaron Taylor- Johnson, Zazie Beetz, Michael Shannon).

Përshtatur nga një roman i Kōtarō Isaka, Bullet Train “është lloji i filmit veror me kokoshka që e di se është një film veror me kokoshka,” thotë Nick Romano në EW. “Por për shkak se është Leitch në krye, veprimi është i mprehtë, i shkëlqyeshëm, dinamik dhe gjithmonë e çon përpara historinë.”

5. Old Ambition

Ky dokumentar dehës australian, me regji të Robert Coe dhe Warwick Ross, ka një histori kaq të përsosur të keq, saqë do të dukej e marrë në një komedi të Hollivudit.

Katër heronjtë e tij janë të gjithë refugjatë që ikën nga Zimbabve në Afrikën e Jugut dhe gjetën punë si kamerierë, më pas si somelierë, përpara se të formonin ekipin e parë konkurrues të Zimbabvesë për degusimin e verës. Ndalesa e tyre e radhës është Burgundia në Francë, për “Olimpiadën e degustimit të verës”. Hapni një shishe me trëndafilin tuaj të preferuar dhe shijojeni.

“Ndërsa ka një fokus në rrugën drejt kampionatit dhe rezultatin e konkursit,” thotë Jojo Ajisafe në Little White Lies, “gëzimi i vërtetë i Blind Ambition është të shikosh forcën dhe ambicien në ekip. Si ata jo vetëm që ndryshuan jetët e tyre dhe të familjeve të tyre, por edhe e ekspozuan botën ndaj talentit të pashfrytëzuar të pranishëm në Zimbabve.”