Një burrë në Afrikën e Jugut ka humbur jetën pasi piu një shishe të tërë me një pije alkoolike në më pak se dy minuta si pjesë e një konkursi të pirjes së tepërt (duke pirë shumë alkool në një kohë të shkurtër).

Policia e Waterval, në provincën e Limpopo, ka hapur një hetim për dramën. Viktima, identiteti i së cilit nuk bëhet i ditur, ishte nga mosha 25 deri në 30 vjeç.

Sipas zëdhënësit të policisë Brig Motlafela Mojapelo, incidenti ndodhi në një dyqan lokal pijesh alkoolike në fshatin Mashamba.

Duket se klientët po merrnin pjesë në një garë pijeje, në të cilën personi që arriti të përfundonte një shishe të tërë të një likeri të njohur tretës me përqindje alkooli 35% brenda një kohe të caktuar, do të kishte fituar 200 rand (rreth 11 euro).

“Njëri prej tyre u rrëzua menjëherë dhe u dërgua në klinikën lokale, ku u shpall i vdekur”, tha Mojapelo, sipas mediave lokale, përfshirë Sowetan Live.

Në një video, e cila u bë virale në rrjetet sociale burri pi pa ndalur, ndërsa njerëzit përreth e brohorasin dhe e brohorasin. Ai bën një pushim të shkurtër para se të humbasë. I transportuar në një klinikë lokale, ai u shpall i vdekur pak më vonë.

Sipas një studimi të vitit 2017, në Afrikën e Jugut, “një në tre persona raportuan se pinin alkool, ndërsa një në shtatë raportoi se pinte tepër në një ditë kur konsumohej alkool”.

Ai shtoi gjithashtu se prevalenca e pirjes së alkoolit është më e lartë tek meshkujt dhe femrat në grupmoshën 25-34 vjeç.