Dita e konferencës për shtyp për Stefano Piolin erdhi, pak më shumë se 24 orë përpara derbit të parë të shumëpritur të sezonit. Nesër në “San Siro” do të luhet Milan-Inter, derbi i Madoninës: “E jona është një rrugë e përbashkët me klubin dhe fushën teknike, për të investuar në lojtarët e rinj dhe mbajtjen e bllokut të lojtarëve që kanë bërë shumë mirë.

Nesër do të jetë një lojë ndryshe nga Sassuolo, unë ende besoj se ka një nivel të rëndësishëm ekuilibri në Serie A. Interi ka të ngjarë të nxjerrë në fushë pothuajse të gjithë lojtarët e vitit të kaluar, duke pasur parasysh dëmtimin e Lukakut, edhe ne e kemi grupin kampion. Derbi është derbi, do të jetë një betejë duelesh.

Nuk ka rëndësi se si arrini në këto ndeshje, por si i luani ato. Dhe për t’i fituar duhet të luani në një nivel shumë të lartë teknikisht. Ne punojmë me bindje dhe identitet. Duhet të ndjekim idetë tona, duam të luajmë në maksimumin tonë. Në një ndeshje si derbi duhet të luajmë mirë në të dyja fazat”.

Pioli u ndal edhe te merkatoja e kësaj vere, duke afruar De Ketelaere, Thiaw, Vranckx, Adli, Dest dhe Origi: “Investimi te të rinjtë e talentuar është një parim i zakonshëm këtu te Milani. Në seancë patëm gjithashtu mundësinë të konfirmojmë thelbin e fortë të titullit për t’i dhënë vazhdimësi projektit tonë”.

Hakan Çalhanoglu tha se Milani do të arrijë në këtë derbi me zjarr përbrenda: “Nuk ka rëndësi me apo pa zjarr. Rëndësi ka si luan, duhet shumë qartësi në ndeshje si kjo, të gjithë e dimë. Pronarët e rinj, prezent në stadium?

Është bukur, e di që duan ta bëjnë Milanin edhe më solid në nivel klubi. Derbi pa Romelu Lukaku? Mungoi edhe sezonin e kaluar. Pavarësisht se kush është në fushë, ndeshjet si këto duhet të përgatiten në mënyrën më të mirë të mundshme”.

Lista e Champions League do të hartohet dhe do të dorëzohet deri në mesnatë: “Në mesin e 30 lojtarëve është Zlatan, që nuk do të jetë në dispozicion për një kohë të gjatë. Pra nuk janë 30 efektivë. Lista e Champions-it? Po e vlerësojmë, por do të ketë zgjedhje të dhimbshme”.