Në mesin e protagonistëve negativë të ndeshjes së Ligës së Kampionëve mes Barcelonës dhe Interit që përfundoi me 3-3, e cila bie erë disfate për katalanasit është një nga senatorët e skuadrës Blaugrana, autor i një paraqitjeje jo bindëse në Camp Nou.

Në fakt, në të tre golat e shënuar nga zikalteit, mbrojtësi 35-vjeçar spanjoll Gerard Pique nuk ishte i përsosur, duke shkaktuar kështu kritikët që janë ankuar prej kohësh se ai nuk është më as fizikisht, as karizma e atij lojtari që dominoi Evropën dhe boten me Barçën e fenomeneve dhe Spanjën tiki-taka të dekadës së fundit.

Në fakt, ai është protagonisti i golit qe te nënshkruar nga Barella në fillimin e pjesës së dytë. Ne krosimin e Bastonit, Pique e lë veten të kapet nga topi i bindur se nuk kishte asnjë kundërshtar pas tij dhe se portieri i tij Ter Stegen mund ta kontrollonte lehtësisht situatën.

Për të nxjerrë në pah qartë keqleximin nga qendra e Barcelonës është fakti se edhe para se topi të fluturojë mbi të ai shtrin krahët (duke dhënë një pozë komike që u bë menjëherë bazë për meme në rrjetet sociale) për të sinjalizuar se e ka situatën nën kontroll. dhe thirrni daljen komode të mbrojtësit ekstrem gjerman.

Sa keq që pas tij kishte mbërritur Niccolò Barella, i cili pasi dogji një Gavi të pavëmendshëm në gjuajtje, kontrolloi topin dhe me një përfundim të fuqishëm goditi Ter Stegen duke sjellë rezultatin në barazim, duke ringjallur kështu një Inter në vështirësi të dukshme.

Në kohën shtese, një tjetër gabim i Piqué (i cili mori topin e hedhur nga Lautaro Martinez) u dha mundësinë zikalterve të shënonin me Asllanin, i cili ballë për ballë me Ter Stegen u hipnotizua nga portieri gjerman.

Por, ai eshte gjithashtu ne mesfushe kur Lautaro niset i vetmuar dhe vjen goli i 3-te i Interit. Pa harruar qe rrezikon te shenoje autogol kur devijon te porta e Ter Stegen ne tentative per t’ia hequr Skriniar.

Ndeshje për t’u harruar për Piqué, e pluhurosur nga Xavi vetëm pas dëmtimeve të Araujo, Christensen dhe Koundé dhe që edhe ndaj Interit dëshmoi se karta e identitetit nuk gënjen dhe se tashmë është një lojtar vite dritë larg versionit. që për shumë vite e bëri atë një nga mbrojtësit më të mirë në botë.

“Kemi gabuar, por lojtaret jane ne fushe dhe fajet i ka trajneri i tyre, qe jam une”, tha Xavi Hernandez. Por ne rrjetet sociale ka nisur hashtagu Piqueterhiqu! Sepse spanjolli ne fushe ngjan me nje gje komike tashme… “Po poshteron historine qe ke shkruar”.