Me temperatura mbi mesataren sezonale, e vetmja mënyrë për të freskuar trupin dhe mendjen është një zhytje e këndshme në ujë.

Gjithnjë e më shumë qytete, veçanërisht nëse nuk kanë qasje të lehtë në det, po pajisen me pishina spektakolare për t’i dhënë mundësi të gjithëve të përballojnë vapën e madhe.

Megjithatë, jo të gjitha pishinat janë krijuar të barabarta. Tendenca më e fundit në arkitekturën bashkëkohore, pas pishinave infinity, është krijimi i pishinave panoramike në çatitë e rrokaqiejve metropolitane.

Zhytja në këto ishuj në qiejt e botës është një përvojë spektakolare: më poshtë zbulojmë më të pabesueshmet në botë.

Hoteli 137 Pillars, Bangkok

137 Pillars në Bangkok ka dy pishina në çati, njëra në katin e 30-të, e rezervuar vetëm për mysafirët e suitave dhe tjetra në katin e 27-të të hapura për të gjithë mysafirët, gjë që ju lejon të zhyteni në ujërat e pafundme me një pamje unike e kryeqytetit tajlandez.

Adresa Beach Resort, Dubai

Dubai është i famshëm për të qenë qyteti i rekordeve dhe këtu është në fakt pishina më e lartë e pafundësisë në botë. Ndodhet në katin e 77-të të Address Beach Resort dhe është pothuajse dyfishi i madhësisë së një pishine olimpike. Pamja nga këtu është vërtet spektakolare.

Aura Skypool, Dubai

Firma arkitekturore Kokaistudios ka projektuar Aura Skypool, një nga pishinat panoramike më të pabesueshme të Dubait që shtrihet në dy kate rreth 210 metra të lartë në rrokaqiellin Palm Tower. “Si një ishull i rrethuar nga një lagunë blu e kristaltë”, kështu e përshkruajnë arkitektët.

Marina Bay Sands, Singapor

Marina Bay Sands është një resort kazino në Singapor dhe një nga më të famshmit në botë. Ai është i njohur për dizajnin e tij të veçantë ikonik i përbërë nga tre rrokaqiejt në krye të një platforme të varur në formë anijeje të quajtur SkyPark.

Në platformën 340 metra janë varur kopshte, bare dhe restorante, llixha, pishina hidromasazhi dhe një pishinë pafundësie 150 metra e gjatë që është edhe më e larta në botë. Nga këtu pamja e Singaporit të lë pa frymë.

Singapori po na mëson me arkitekturën spektakolare dhe projektet unike. Hoteli i fundit panoramik i hapur në qytet quhet JEN Singapore Orchardgateway i grupit Shangri-La dhe ndodhet pak jashtë qendrës.

Në çatinë e hotelit është një pishinë e pabesueshme në çati që ofron një pamje unike të horizontit të Singaporit; ju mund të shihni edhe Marina Bay.