Një ditë në plazh: në plazhet e shtëpisë sonë, brenda fundjavës, e dimë mirë se çfarë situate do të gjejmë, që nga vështirësitë e parkimit, tek rreshtat e shezllonëve dhe një ruajtje pothuajse të pamundur të distancave.

Por do të ketë edhe ujëra të kthjellët dhe freskues, diell dhe shumë argëtim. Cilat janë plazhet e vendeve të largëta, me emrat e tyre ekzotikë dhe atmosferat e pazakonta? Ne kemi zgjedhur dhjetë, ndër më të famshmit dhe kuriozët në botë.

MALDIVE – Sipas imagjinatës kolektive, këta ishuj të Oqeanit Indian janë mbretëria e detit, destinacioni për t’u vizituar të paktën një herë në jetë.

Dhe gjërat janë pikërisht kështu, edhe nëse vera nuk është periudha më e favorshme e vitit për t’i shijuar ato: është më mirë të shkoni atje në dimër kur kushtet e motit janë më të favorshme.

Megjithatë, ato janë një mrekulli e vërtetë: ujërat e përsosur, plazhet e bardha, një kaleidoskop peshqish dhe koralesh. Si mund të rezistosh?

WAIKIKI, Honolulu, Hawaii – Hawaii është gjithashtu sinonim i një deti ëndrrash dhe një pushimi perfekt, veçanërisht për sërfistët.

Plazhi dhe lagjja Waikiki në Honolulu, në ishullin Oahu, konsiderohen qendra e industrisë së turizmit të Hawait: milje plazhi me rërë të mbuluar nga valët e Oqeanit Paqësor, një distancë e shkurtër nga hotelet kryesore ndërkombëtare.

Nga ana tjetër, ata që kërkojnë vende më të egra, mund të largohen pak nga kryeqyteti dhe të zgjedhin zonat e mbrojtura detare, që ndodhen në bregun lindor të ishullit.

HAMPTONS, Long Island, USA – Këto vende përbëjnë rezidencën verore më të lakmuar nga njujorkezët për fundjavat dhe pushimet e tyre verore: kilometra duna ranore, të mbushura me shtëpi me pamje nga oqeani, me qendra ekskluzive turistike të dedikuara për argëtim.

Janë lagje verore mjaft luksoze, ku ditët ndahen mes lojërave në plazh dhe zhytjeve në dallgë e festa në klube sportive dhe në vilat e personazheve të shoqërisë më të mirë. Shumë të njohura nga të famshmit, ato nuk janë padyshim për të gjitha buxhetet.

COPACABANA, Rio de Janeiro, Brazil – Një plazh i shkëlqyer me rërë gjashtë kilometra i gjatë, i veshur me një shëtitore të zbukuruar me një model ikonik valësh: jemi në Copacabana, një lagje në jug të Rio de Janeiro në Brazil.

Ka hotele luksoze, restorante, bare, klube nate dhe ndërtesa banimi. Plazhi është gjithashtu i famshëm për pritjen e miliona njerëzve gjatë festimeve të Vitit të Ri.

CANCUN, Meksikë – E vendosur në Gadishullin Jukatan, ai ka pamje nga deti i Karaibeve dhe është i famshëm për plazhet e tij të bukura, resortet e shumta dhe jetën e natës.

E ashtuquajtura “Zona Hotelera” ndodhet në një rrip të gjatë rëre që del në det dhe lidhet me kontinentin me ura, të mbushura me hotele, klube nate, dyqane dhe restorante luksoze. Deti është i mrekullueshëm dhe argëtimi është i garantuar.

BUTTERFLY BEACH, Hong Kong – Rreth 250 metra rërë e imët e bëjnë këtë plazh të pestin më të gjatë në Hong Kong. Edhe pse një lagje mbresëlënëse rrokaqiejsh ngrihet afër plazhit, zona e detit ka ujëra krejtësisht të pastër dhe është shumë e qetë, sepse ndodhet jashtë fluksit turistik dhe frekuentohet vetëm nga vendasit.

TIANYA HAIJIAO, Sanya, Hainan, Kinë – Jemi në pjesën jugore të provincës Hainan, në Kinën jugore. Tianya Haijiao fjalë për fjalë do të thotë “pjesa më e largët nga qielli dhe deti”: dikur mendohej se ishte një vend me të vërtetë pothuajse i paarritshëm.

Meqenëse ishte në fakt një nga vendet më të largëta ndonjëherë nga Pekini, zyrtarët e turpëruar perandorakë u mbyllën këtu. Sot qyteti ofron çdo rehati, me zona banje të pajisura mirë.

PLAZHI I BURJ AL ARAB – Dubai – Një gjuhë shumë e gjatë rëre mbi të cilën qëndron ndërtimi ikonë i Burj Al Arab, hoteli madhështor në formë vele që është një nga simbolet e Dubait.

Plazhi është shumë i preferuar nga vendasit dhe turistët që vijnë këtu për të fotografuar veten në sfondin e hotelit të famshëm dhe luksoz, ndoshta duke kapur imazhin me ngjyrat e perëndimit të diellit.

HAUKLAND BEACH, Lofoten, Norvegji – Rërë e bardhë dhe ujëra të kristalta: duket si një plazh i Karaibeve, i kompletuar me male të larta dhe duna me bar të gjelbër që e rrethojnë, por le të mos gënjehemi: për të notuar këtu duhet të jesh më se i vendosur, duke pasur parasysh temperaturën e ngrirjes së ujit.

Ne jemi në fakt 10 km në veri të Leknes, në ishujt Lofoten, një distancë e shkurtër nga Rrethi Arktik: shumë më mirë të ulesh në rërë dhe të soditësh peizazhin, ndoshta me një pulovër dhe një xhaketë afër.

MONT SAINT-MICHEL, Normandi, Francë – Nuk ka plazhe të pajisura dhe noti nuk rekomandohet: ujërat janë shumë të ftohta, por mbi të gjitha, këtu regjistrohen lëvizjet më të mëdha të baticës në Evropë.

Nga ana tjetër, nga brigjet ranore të këtij gjiri, mund të admironi mrekullinë absolute të Mont Saint-Michel-it të rrethuar nga dunat kafe të rërës me bukuri mahnitëse ose nga ujërat e detit që e shndërrojnë atë në një ishull.

Edhe në kohën e baticës këshillohet të ecni në plazh vetëm nën shoqërinë e një udhërrëfyesi: rëra e ngopur me ujë mund të krijojë rërë të vërtetë të lëvizshme, nga e cila është shumë e vështirë të dalësh.