Cristiano Ronaldo te Napoli por edhe me një sy te Sportingu i Lisbonës. Pak ditë para përfundimit të merkatos së transfertave, negociatat për kalimin e mundshëm të portugezit te klubi i De Laurentiis po lë me frymë shumicën e tifozëve napolitantë.

Përfshirja e mundshme e Osimhenit në negociata, fjalët e Spallettit dhe gjoja dialogët e Mendes me kompaninë janë të gjitha tregues se ndoshta diçka po zien vërtet në tenxhere. Lojtari është te Manchester United dhe Ten Hag në ditët e para nuk po e merr në konsideratë në njëmbëdhjetëshen startuese dhe pas refuzimeve të fillimit të tërheqjes është e qartë se diçka është prishur.

Cristiano Ronaldo dëshiron Ligën e Kampionëve, atë që do t’i garantonte të luante me Napolin dhe gjithashtu Sportingun e Lisbonës dhe jo me Djajtë e Kuq. Arsyeja pse agjenti i fuqishëm i kampionit portugez po gjen me dëshpërim një akomodim vetëm për ta kënaqur.

Sportingu përfaqëson një mundësi romantike, nga ato sugjestionueset, thuajse ai donte t’i mbyllte vitet e fundit të karrierës në klubin që e nisi në një moshë shumë të re në futbollin profesionist. Por ka një pengesë: Ruben Amorim, trajneri i bardheblerëve, po i bën presion klubit për të shmangur nënshkrimin e lojtarit, duke sjellë pasoja shumë të rënda në pronë.

Sipas Sky Sport UK dhe Times, trajneri i portugezit do të kishte shprehur dyshime serioze për këtë negociatë që sipas tij do të ishte e dëmshme për ekipin. Cristiano Ronaldo, sipas Amorimit, mund të prishë të gjithë strukturën e skuadrës dhe dhomën e zhveshjes.

Sportingu i Lisbonës i dha Amorimit stolin në vitin 2020. Trajneri e drejtoi skuadrën gjatë gjithë ligës sezonin e kaluar. Prandaj, tensioni në Sporting po rritet në qiell, kështu që trajneri do të kishte ardhur për të kërcënuar klubin për të dhënë dorëheqjen nëse do të kishin nënshkruar me Cristiano Ronaldon.

Në këtë pikë, asnjë kthesë nuk mund të përjashtohet. Mendes po punon për të kuptuar se çfarë hapësire manovrimi ka për të sjellë klientin e tij në Sporting ose në Napoli, me kusht që Manchester United të garantojë të paktën pothuajse të gjithë pagesën e pagës së lojtarit që këto dy klube vështirë se mund ta mbështesin.

Do të jenë orë plot tension dhe tensione të pafundme për të kuptuar se si Cristiano Ronaldo do të vendosë t’i japë fund viteve të fundit të karrierës së tij: një qëndrim te Manchester United nuk mund të përjashtohet. Synimi i tij mund të jetë edhe fitimi i një titulli si Europa League që i mungon palmares.