Një hetim për “përpjekje zhvatjeje në një bandë të organizuar” ndaj Paul Pogba ka qenë i hapur që nga fillimi i gushtit në Francë, mësoi franceinfo këtë të dielë nga burime të njohura me këtë çështje. Pas “zbulimeve” të premtuara të shtunën nga Mathias Pogba – i vellai i futbollistit Paul – në rrjetet sociale, rezulton se kampioni i botës 2018 pretendon të jetë viktimë e kërcënimeve dhe tentativës për zhvatje nga vëllai i tij i madh dhe miqtë e fëmijërisë.

Franceinfo ju zbulon se çfarë ka thënë ai në polici. Gjatë seancave të ndryshme, Paul Pogba ishte në gjendje t’u besonte hetuesve nga Zyra Qendrore për Luftën kundër Krimit të Organizuar se ai ishte bllokuar dukshëm nga miqtë e fëmijërisë dhe dy burra me kapuç të armatosur me pushkë.

Sipas tij, banda i ka kërkuar 13 milionë euro dhe që prej atëherë e ka frikësuar disa herë, në qendrën stërvitore të Juventusit në Torino, ku i ka thënë policisë se mes të dyshuarve ka njohur vëllain e tij Mathias Pogba.

Më 25 dhe 29 mars, kur ekipi francez i futbollit priti Bregun e Fildishtë dhe Afrikën e Jugut në një ndeshje miqësore, Paul Pogba shfrytëzoi rastin për të vizituar familjen e tij në Lagny-sur-Marne (Seine et Marne). Më pas miqtë e tërhoqën zvarrë në një apartament në Paris, ku e fajësuan se nuk i kishte ndihmuar financiarisht që kur u bë lojtar profesionist.

Mes tyre, dy persona të arm*atosur kanë kërkuar 13 milionë euro për “shërbimin e kryer”, duke u siguruar që e kishin mbrojtur në mënyrë diskrete për 13 vjet. Kampioni i botës 2018 i siguroi hetuesit se i kishte parë disa herë shantazhuesit e tij, veçanërisht në prill në Mançester, pastaj në korrik në qendrën stërvitore të Juventusit në Torino, me të cilën sapo ishte regjistruar.

Pikërisht në Torino ai njohu vëllanë e tij Mathias, me të cilin ka marrëdhënie konfliktuale, mes personave që akuzon se e kanë frikësuar. Pas këtij episodi, Paul Pogba iu drejtua avokatëve të klubit të tij të cilët vendosën të njoftonin policinë.

Gjatë seancave dëgjimore, lojtari i Juventusit u shpjegoi hetuesve të Drejtorisë Qendrore të Policisë Gjyqësore se kishte qenë gjithmonë pranë miqve të tij të fëmijërisë dhe se nuk kishte hezituar asnjëherë t’i ndihmonte financiarisht kur ata kishin nevojë, deri në janarin e kaluar, kur. ai përjashtoi nga shtëpia e tij një mik që e priste në Mançester. Më pas ai sapo kishte kuptuar se ky i fundit kishte përdorur kartën e tij të kreditit për t’i vjedhur 200 mijë euro.

Këtë të dielë, avokatët e Paul Pogba vlerësuan në një deklaratë për mediat që drejtuesit sportiv të Radio France mundën të konsultojnë se “për fat të keq deklaratat e fundit të Mathias Pogba në rrjetet sociale nuk janë surprizë”.

Të shtunën, vëllai i madh i Paul Pogba premtoi në mënyrë efektive “zbulime shpër*thyese” për lojtarin e Juve, si dhe agjenten e tij Rafaela Pimenta dhe shokun e tij të skuadrës në Francë, Kylian Mbappé.

Emri i sulmuesit të Paris Saint-Germain duket se shfaqet në këtë aferë pavarësisht tij. Për hetuesit, Paul Pogba përmendi veçanërisht faktin se shantazhuesit e tij donin ta diskreditonin duke transmetuar mesazhe në të cilat ai do t’i kishte kërkuar një marabout nga rrethi i tij familjar që të bënte një magji mbi Kylian Mbappé, gjë që lojtari e mohon.